Четирикратният европейски шампион по бокс за мъже до 23 години

...
Четирикратният европейски шампион по бокс за мъже до 23 години
Коментари Харесай

Радослав Росенов и Жоел Арате представиха целите за 2026 г.

Четирикратният европейски първенец по бокс за мъже до 23 години Радослав Росенов се стреми към още триумфи през новата година, само че те няма да бъдат лимитирани до аматьорския спорт. 22-годишният национал завоюва рекордната си четвърта купа в Будапеща през ноември, а задачите му включват да повтори това достижение и през 2026-а. Двамата със старши треньора Жоел Арате организираха конференция в София през днешния ден, разяснявайки триумфите си през предходната година, както и упованията си за идната.

" Миналата година беше една огромна година за мен, защото през 2023-а за жалост изгубих медала на Световното състезание, само че през 2025-а в действителност не сме разрешили да ни вземат медала от врата. Също по този начин станах европейски първенец четири следващи пъти на Европейско състезание до 23 години и притежател на купа за най-хубав боксьор в Европа. Това всичко е с помощта на нашия екип, на Българската федерация по бокс, на господин Красимир Инински, на националните треньори - старши треньора Жоел Арате, на асистент треньорите Валентин Поптолев и Александър Александров. Това в действителност демонстрира, че вървим в добра посока - всяка година се стараем да покажем най-хубавото от себе си и в действителност имам вяра, че още веднъж ще се потвърдим на Европейско състезание в София, а преди този момент на " Странджата ", защото съм ѝ притежател четири пъти. Сега съм се насочил към пета купа " Странджа ", стартира Росенов.

Преди няколко дни състезателите от националния тим по бокс за мъже започнаха подготовката си за новата година.

На въпрос от кое място черпи мотивация да продължава със същото предпочитание, макар ощетяванията на Световното състезание в Ливърпул, където Радослав Росенов завоюва бронз, и на няколко други шампионата, той отговори: " Това всичко е с помощта на президента на федерацията Красимир Инински. Най-вече се радваме, че имаме подобен народен треньор като Жоел Арате. Той е максималист и постоянно ни поддържа, без значение дали сме печелили, или изгубили, той постоянно седи зад нас, както и президентът на федерацията господин Инински. Постоянно ни стимулира Жоел Арате, без значение дали губим. Просто свикнахме, че откакто загубим, това би трябвало да се не помни и да вървим напред за нови победи и триумфи. "

" Друго е да играеш вкъщи, защото публиката е многочислена и мотивацията е още по-голяма да се потвърдим и да дадем всичко от себе си. Наистина до момента имам общо осем европейски трофеи, дай Боже това де е девета, при мъжете. Моята цел е пета купа на " Странджа " и една европейска купа, защото за тази година това са огромните надпревари ", сподели той по отношение на задачите си за новата година.

Росенов беше запитан и по отношение на проектите си в професионалния бокс, където към този момент има две победи от два мача.

" Разговарях с моя управител и промоутър Амир Хан. Очакваме през март да направя третия си мач в Дубай и да го печеля ", отговори русенецът.

" Радо е боксьор, който има доста дисциплинираност, има гений. След тренировки е последният играч, който излиза от залата. На Световното нашата оценка е, че той трябваше да завоюва полуфинала, обаче загуби с 2:3 съдийски гласа. Ние продължаваме да работим и нашата огромна цел е той да стане олимпийски първенец ", съобщи треньорът Жоел Арате.

Кубинецът показа и проектите на националния тим за идната година.

" За тази година започнахме тренировки предишния понеделник. Сега на 19 януари се качваме на Белмекен с тимовете на Република Северна Македония, Австрия и Косово. След това на 10 февруари има лагер за другите страни - Узбекистан, Казахстан и доста други мощни страни ще вземат участие на шампионата " Странджа ". След това има три международни купи, които дават и точки за ранглистата - в Бразилия, Китай и Узбекистан. През септември има Европейско в България и през ноември има Европейско до 23 година в Хърватия. Ние в този момент започнахме лагер, боксьорите са здрави и продължаваме напред ", разяснява треньорът на националния тим.

През 2026-а България ще означи 30 години без олимпийска купа в мъжкия бокс. Попитан дали тази серия ще бъде прекратена след две години на Игрите в Лос Анджелис, Арате отговори: " По принцип това е нашата цел - да станем олимпийски първенци с мъжкия народен тим. До момента ние имаме четирима-петима боксьори с пети места по сан и на международно - Росенов, Хавиер Ибанес, Уилям Чолов и Рами Киуан. От тези петима боксьори, тримата в този момент са най-важни - Хавиер, Росенов и Рами. Мисля, че тук до 2028-а Хавиер, Рами и Росенов би трябвало да играят край на Олимпиада. Освен това Ясен Радев има доста нови боксьори, които имат доста предпочитание и могат да стигнат до Олимпиадата. За тази година нашата цел е орден на Европейско, обаче най-важно е да си подобрим позициите на ранглистите ".

" Ние по принцип би трябвало да вдигнем още равнището на нашия тим. Повече  техника, повече тактичност, повече мощ. Узбекистан на последната Олимпиада  има петима първенци. Ние имаме доста спаринг с тях и малко по малко ще  вдигнем още равнището ", приключи кубинецът.
Източник: sportal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР