Младите хора посягат към наркотиците от фалшиви илюзии
Четири паралелки седмокласници посрещнаха екипа на „ Децата и опиатите: истина и митове “ в главно учебно заведение „ Никола Вапцаров “. За заплахите, свързани с използването на опиати, с тях разговаряха наказателният арбитър от Варненския апелативен съд Даниела Костова и Валентин Русимов - съветник по зависимости в съдружие „ Отвори очи “.
С разнообразни причини двамата показаха тезата, че младежите протягат ръка към опиати от подправени илюзии – че разнообразни субстанции могат да им оказват помощ да разрешат проблемите си, че ще ги интегрират в другарска среда, че постоянно могат да се откажат, че на тях ще им се размине. Истината е, корените са в неналичието или дефицита на обич към себе си.
Валентин Русимов предизвика домакините: „ Ако имате 2-годишно дете, бихте ли му дали „ трева “? Не, тъй като го обичате. Тогава за какво бихте дали на себе си? “ Консултантът изясни, че зависимостта е като айсберг – единствено 1/9 от казуса е на повърхността. Причините са скрити – спорове в фамилията, компликации в учебно заведение или с другари, празнина, липса. Тези проблеми никой опиат не би могъл да реши.
Съдия Костова добави, че всеки от нас е плод на любовта на родителите си. „ Ако ви кажат „ вземи, с цел да си като от нас “ и ви предложат опиат, помислете за тези, които ви обичат. Защото не сте сами! И ще повлечете най-обичните си в спиралата от беди, които неизбежно предстоят “.
Вальо показа, че е бил на същата възраст като домакините си, когато е почнал да приема опиати. До момента, когато родителите са му помогнали да влезе в центъра, в който в този момент работи. „ Не става внезапно. Човек постепенно и последователно навлиза в калта. Започва да прави какво ли не, с цел да се снабди с доза. Изпада в трайна меланхолия, ненавижда се и желае да се унищожи. Не е в положение да се опълчи, тъй като биологичните процеси на взаимозависимост напълно управляват личността му “.
Съдия Даниела Костова разказа късия път до закононарушенията. Отначало подвластният единствено купува и използва. След това стартира да популяризира и да краде. Да кара след консумация и по този начин да заплашва живота на други хора. Да провокира произшествия, някои – с съдбовен край. Съдилищата преглеждат значително случаи на убийства, свързани с опиати. „ Системата не прости. Отначало можете да излъжете родителите, учителите си. Но най-после ще ви заловен, закононарушенията, които ще извършите, ще бъдат осъдени – рано или късно “. Само през предходната година, единствено във Варна, прокуратурата е работила по близо 1 100 досъдебни производства. Осъдени са над 360 души.
Двамата лектори бяха единомислещи, че няма безопасен опиат. Опасни примеси има както в синтетичните опиати, по този начин и в марихуаната. Купувачът има допир единствено с дилъра, само че кой, къде и по какъв начин ги е създал и преработил – не е ясно. Съдиите от Апелативния съд виждат в експертизите по каузи многообразие от добавяни субстанции. Включително фентанил, който е измежду най-смъртоносните вещества освен в Съединените щати.
„ Фентанил има и във Варна. Той може да е прибавен даже към вейпа ви, без даже да подозирате. Последствията могат да са съдбовни “, предизвести Даниела Костова. Съдията заключи: „ С обещания за лъжливо благополучие човек става плебей на мрежа от производители и разпространители – хора, които търгуват с живота и здравето на останалите “.

