Политическите елити на Ливан настояват за план за възстановяване от финансовия колапс на страната, който би им позволил да заобиколят трудните реформи, изисквани от Международния валутен фонд
От KAREEM CHEHAYEB Associated Press, 23 август 2023 г., 1:32 ч. Обединеното кралство и Канада.Години преди връхлетяла кризата, централната банка управлява това, което според Световната банка представлява схема на Понци, за да поддържа икономиката на повърхността. Той примами търговските банки да му заемат долари при високи лихвени проценти, за да останат на едно ниво с пари в брой. След това банките привлякоха клиенти да депозират спестявания в долари с още по-високи лихвени проценти, реализирайки печалба.
В края на 2019 г. схемата се срина, когато потокът от долари се забави, предизвиквайки искра паника и бягство по банките. Банките блокираха сметките в долари, позволявайки на вложителите да теглят само в местна валута на част от пазарния курс. Спестяванията на много хора ефективно се стопиха.
Инфлацията в Ливан достигна трицифрени цифри. Нейната валута, лирата, която беше фиксирана на 1500 за долар в продължение на четвърт век, сега върви за около 90 000 на черния пазар. Изсмукано от средства, държавното електричество вече почти не съществува. Държавните училища и болници едва могат да си позволят да поддържат осветлението си включено. Длъжностни лица молят за хуманитарна помощ, подобна на тази за нация във война.
„Преди кризата те извличаха въздух от белите дробове на обществото“, каза Сами Зугаиб, икономист в базирания в Бейрут мозъчен тръст The Policy Initiative. „Сега, когато обществото е мъртво, те ловят трупа.“
Доходите в лири на работниците в публичния сектор и пенсиите на пенсионерите, които заедно съставляват голям сектор от населението, са станали почти безполезни. За да оцелеят, ливанците търсят долари, изпращани най-често от роднини в чужбина. Повечето фирми вече изискват плащане в долари – всичко от хранителни магазини и аптеки до частни болници и частни генератори на електричество.
Жанет Фарес, на 62 години и безработна, разчита на пари от себе си братя, които сами се борят. Тя вече рядко кара колата си модел 1995 г., защото бензинът е скъп.
„Всичко това са лъжи. Дори не мога да си поправя крана“, каза тя, наричайки управляващите в страната „мафии“.
Спасителният пакет от МВФ някога се смяташе за единствената надежда на Ливан. p>
След почти две години преговори Ливан постигна предварителна сделка с МВФ през април 2022 г. за спасителен пакет от $3 милиарда. Но нейното финализиране зависи от голямо финансово преструктуриране и реформи за борба с корупцията и прахосничеството.
Планът на МВФ ще натовари голяма част от тежестта на покриване на загубите на финансовата система върху акционерите на търговските банки, които включват много видни ливански политически семейства и сътрудници от частния сектор. След задълбочени одити много банки ще трябва да продадат активи или да се слеят с други. Малките вложители междувременно ще могат да възстановят по-голямата част от парите си.
Една финализирана сделка с МВФ би отворила вратата за спасителния пакет и милиарди долари международни инвестиции и заеми, крайно необходими за възстановяване на производствените сектори.
Без сделката и свързаните с него реформи, Ливан няма да получи инвестицията и ще бъде оставен „зависим от подаянията от международната общност“, предупреди през юни ръководителят на мисията на МВФ в Ливан Ернесто Риго.
Служебният министър на икономиката Амин Салам каза пред АП в скорошно интервю, че все по-голям брой служители в правителството смятат, че Ливан може да мине без план на МВФ или може да подобри позицията си в преговорите, „с малко домакинство" във финансовата система.
Салам каза, че служители, с които се е срещнал наскоро от богати на петрол държави от Персийския залив, които някога са наливали милиарди в Ливан, са му казали, че чувстват същото.
Той и други служители залагат на парични преводи от диаспората, която сега съставлява почти 40% от икономиката, като същевременно посреща рекорден брой туристи това лято. Туристите харчат пари в частни плажни клубове по Средиземноморието през деня, преди да се тълпят в нощните клубове до изгрев слънце.
Междувременно търговските банки — пощадени от преструктуриране — вместо това прочистват техните загуби на гърба на дребните вложители, които са принудени да изтеглят своите хванати долари като лири в размер на 15 000, една шеста от текущата им пазарна стойност.
Ливан започна преговори с МВФ през май 2020 г., но Бифани нарече дискусиите шега предвид разделенията от ливанската страна.
Управляващите партии, търговските банки и централната банка играха кризата, твърдейки, че прогнозите за финансови загуби, огромните 70 милиарда долара, са били завишени.
Реформаторски министри и съветници, насърчаващи първоначалния план за възстановяване, подкрепян от МВФ, казват, че са изправени пред съпротива и враждебност. Един бивш високопоставен държавен служител каза, че те и други служители са получили заплахи за застъпничество за твърди реформи. Служителят пожела анонимност поради страх от отмъщение.
Тогавашният шеф на централната банка Саламе, който беше в преговарящия екип, често пренебрегваше исканията за изпращане на важна информация за финансовото състояние и намаляващите валутни резерви, каза Бифани. Саламех също не съдейства на съдебно-медицинския одит на съмнителните финансови транзакции на централната банка.
Междувременно банките предложиха план, който поставя по-голямата част от финансовата тежест върху правителство, призовавайки за продажба на държавни активи - или с други думи, държавна помощ. Разговорите замръзнаха в рамките на седмици, което накара Бифани и съветника на финансовия министър Анри Шаул да подадат оставка в края на юни 2020 г.
„Няма да стана свидетел на това пагубно бездействие“, каза Шаул в изявлението си за оставка.
Правителството остави преговорите на заден план. Преговорният портфейл се държи от вицепремиера Сааде Чами, икономист-реформатор, прекарал почти две десетилетия в работа в МВФ, но на практика няма политическа подкрепа.
Парламентът комисията по бюджет и финанси е пренебрегнала законодателството за реформи, казаха няколко парламентаристи пред АП. Вместо това, казаха те, той се фокусира най-вече върху създаването на държавен инвестиционен фонд за очакваните приходи от петрол и газ, въпреки че проучването на офшорно газово находище не е започнало.
Извън оживените заведения за нощен живот и луксозните хотели, голяма част от обеднялото население на Ливан губи надежда.
„Те живеят в дворците си“, каза Фарес за управляващия елит на страната , „и не забелязвайте бедните хора, които едва могат да си позволят да ядат.“