Как да повишите грамотността на детето от 1-ви до 3-ти клас?
- Четене. На първокласника вие четете, спирайте на забавно място и го оставите самичък да продължи. В идващите класове насърчавайте детето да чете независимо книги, които са му забавни. За „ наложителните ”, които отбягва, продължавайте да участвате. Самостоятелното четене уголемява речника, оказва помощ да се запомни правописът и вярното структуриране на изреченията.
- Кръстословици. Те дават опция да мисли, да преценява, да научи нови думи, да запомни правописа им. В началото решавайте дружно, като детето чете каква дума се търси, вие подсказвате, а то написа. Постепенно го оставете да взема решение кръстословиците единствено и да ви пита за нещата, за които не се сеща.
- Игри с думи. По време на пътешестване или на разходка може да търсите рими на думи, да изброявате думи, които стартират с избрана сричка, да измисляте фрази, формирани от думи, които стартират с една и съща писмен знак, да вземем за пример ”Мама Мими ненавижда маслини ” или „ Борис бере боровинки ”.
- Ролеви игри. Децата обичат да се вършат на учители, телевизионни водещи, кореспонденти. Поощрявайте такива игри. Нека учителят да ви диктува да пишете, след това да ревизира диктовката и да търси неточности. Като ги откри, да ви изясни разпоредбите на правописа. На водещия дайте опция да ви интервюира. На журналиста измислете преживелица, от която да направи директно включване или пък с диктофона и видеокамерата на смарфона да приготви репортаж. Освен че ще свикне да измисля истории, с времето детето ще стартира да се показва по-добре, ще поправи неточности в речта си – погрешно изграждане на изреченията, потребление на паразитни думи.
- Общуване с грамотни хора. Родителите и близкото обграждане за детето са източник на информация за вярното наречие на думите, слагането на ударенията и така нататък Старайте се повече да поддържа връзка с хора, които приказват забавно, грамотно, с богат речник. Това е прелестно, а като слуша, детето доста по-бързо запомня по кое време какви думи и речеви обрати да употребява.
- Настолни игри. В книжарниците има доста от сорта на „ Скрабъл ”, за сформиране на думи и така нататък
- Цветни плакати. Ако непрекъснато прави неточности в еднотипни думи, може да ги напишете на огромни листове, да ги украсите с привличащи погледа картинки и да ги закачите в детската, в кухнята, на други места, където постоянно попадат в полезрението на дребния възпитаник.
- Речници. Във всеки дом е добре да има правописен речник. Покажете на детето по какъв начин да търси в него, когато се съмнява по какъв начин се написа някоя дума. Ако му разрешавате да употребява компютър, таблет или смарт телефон когато и да е, ще му е още по-приятно да търси правописа на думите в интернет. Но му покажете кои са положителните уеб сайтове, с цел да не се изненадате какви провали върху грамотността нанасят инцидентни минувачи в Чичко Google.
Източник: popantofi.com
КОМЕНТАРИ