Чешката компания ЧЕЗ започва преговори за продажбата на българските си

...
Чешката компания ЧЕЗ започва преговори за продажбата на българските си
Коментари Харесай

ЧЕЗ преговаря и с индийци за продажбата на българските си активи

Чешката компания ЧЕЗ стартира договаряния за продажбата на българските си активи с класираната на второ място компания " Индия Пауър ". От централата на чешкото сдружение потвърдиха, че договарянията с " Инерком " не престават да се водят редом, заяви БНР.

Вчера (3 декември) " Инерком България " разгласи, че не се отказала от договорка с ЧЕЗ и даже " има поддръжката на световни капиталови банки за завършване на договорката ". Компанията популяризира това известие, тъй като в края на предходната седмица БНР разгласи, че " Инерком " не е внесла в период нужното разплащане, което е било част от процеса. Става въпрос за изискването да се подсигурява регулаторно позволение за договорката.

Припомняме, че договорката не бе разрешена от Комисията за защита на конкуренцията, което бе обжалвано от компания " Инерком ". Според предварителния контракт българската компания имаше 9-месечен период да заплати на ЧЕЗ, който изтече на 30-ти ноември без да има заплащане по договорката. Така чехите стартират диалози с индийската " Индиа пауър ", която в началото се яви като кандидат-купувач дружно с друга българска компания, банкрутирала малко по-късно - Future Energy. Индийците обаче настояват, че могат да продължат и без българския си сътрудник и че към момента имат интерес към покупката.

Според чешката медия " Лидове вести ", благосъстоятелност на чешкия министър председател Андрей Бабиш, индийската компания е подала оферта за активите на ЧЕЗ в България на стойност 355 млн. евро, само че с изискване изплащането да стане за 5 години, което в действителност намалява цената до сред 317 – 333 млн. евро, по калкулации на ЧЕЗ. " Инерком България " е дала оферта за 342 млн. евро, с по-малък период за заплащане, като към този момент излезе информация, че става въпрос за 9 месеца след окончателното оформяне на документите. Точно по тази причина компанията на Върбакова е била предпочетена. Така и обаче нямаше публично удостоверение на размера на офертите.

Редактор: Деница Райкова
Източник: expert.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР