Червен код за интензивни валежи е в сила за днес

...
Червен код за интензивни валежи е в сила за днес
Коментари Харесай

Червен код за порои по Южното Черноморие, възможни са наводнния

Червен код за интензивни превалявания е в действие за през днешния ден в четири общини в югоизточна България.

Националният институт по метеорология и хидрология предизвестява за заплаха от наводнения в Созопол, Царево, Приморско и Малко Търново. Там се чакат превалявания от над 65 мм за денонощие.

Институтът издаде оранжев код за община Бургас, а също и за Камено и Средец. Там се чакат количество превалявания към 20-35 мм за 24 часа или натоварен дъжд до 30 мм за шест часа, осведоми Meteo Balkans.

Жълт код е в действие за Несебър и Поморие, както и за цялото северно крайбрежие и Добруджа.

Циклонът, който минава над страната ни докара до обилни превалявания и неустойчивост в атмосферата. Основната част от преваляванията обаче се изсипаха в морето.

Според синоптиците от Meteo Balkans прогнозите за идващите часове не са обнадеждаващи за Южното Черноморие. Очаква се преваляванията да се усилят, като Странджа планина ще играе основна роля в този развой. Там ще има превалявания от над 50-80 литра на квадратен метър в границите на идващите 24 часа, което може да аргументи наводнения.

Спътниковите фотоси демонстрират ясно дефиниран център на ниско налягане, ситуиран на към 70-80 километра югоизточно от Царево. Впечатляващото при този циклон е неговата интензивност. Около центъра ще има гръмотевични стихии, сходни със субтропическите или тропическите стихии в тропиците. Това е по този начин, тъй като при циклон има по-топло ядро, което значи, че температурата във вътрешността му е по-висока спрямо околната среда. Това е феномен, който нормално се следи точно в тропиците. Поради по-топлите води на Черно море, циклонът е на път да се трансформира в субтропическа стихия, наподобяваща тропическа меланхолия. Въпреки че циклонът евентуално няма да доближи силата на същинска тропическа стихия, предстоящите превалявания са главен проблем. Тези вихри, въпреки и краткотрайни, могат да генерират обилни количества превалявания, което усилва риска от наводнения и други бедствия по Южното Черноморие.

Атмосферното налягане е близо до междинното за месеца, като едва ще се намали.

В неделя над по-голямата част от страната облачността ще се задържи забележителна, само че единствено на обособени места в югоизточните региони до обяд към момента ще има превалявания от дъжд, в развой на прекъсване. Около и след обяд над Западна България облачността ще се раздра и ще намалее до незначителна. Ще продължи да духа слаб, в източната половина от страната - сдържан вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат сред 27° и 32°, в София - към 28°.

Над планините облачността обаче ще е забележителна, в утринните часове към момента на изолирани места ще има слаби превалявания. След обяд над масивите от Западна България облачността ще се раздра. Ще духа най-вече сдържан вятър от север-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде към 20°, на 2000 метра - към 13°.

Над Черноморието облачността ще е забележителна и преди обяд на обособени места по южното крайбрежие ще превалява дъжд, само че в развой на прекъсване. Ще духа най-вече сдържан вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат сред 25° и 28°. Температурата на морската вода е 26°-27°. Вълнението на морето ще отслабне и ще бъде 2-3 бала, осведоми Национален институт по метеорология и хидрология.

Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР