Черноморската афала, наричана още черноморска афалина или бутилконос делфин (лат.

...
Черноморската афала, наричана още черноморска афалина или бутилконос делфин (лат.
Коментари Харесай

Знаете ли кое е най-голямото животно в Черно море?

Черноморската афала, наричана още черноморска афалина или бутилконос делфин (лат. Tursiops truncatus ponticus) е подвид на афалините, морски китоподобни от семейство Делфинови. В момента е необичаен подвид, заплашен от изгубване.

Освен черноморската афалина, са познати още елементарна афалина - живее в Атлантическия океан и Средиземно море, далекоизточна афалина - населява умерената северна част на Тихия океан, и индийска афалина – с ареал на обитание Червено море, Индийския и Тихия океан.

Външен тип

Дължината на афалата е 2,3-3 м, рядко до 3,6 м, а междинното тегло 150-300 кг; рядко до 500 кг. Мъжките са напълно малко по-дълги от женските. Умерено развитият " клюн " е ясно стеснен от изпъкналата фронтоназална мастна поставка.

Цветът на тялото е тъмнокафяв от горната страна, ярък изпод (от сиво до бяло). Афалите в Черно море се разделят на 2 цветови групи. Тип А се характеризира с повече или по-малко ясна граница сред тъмния цвят на гърба и белия цвят на корема. При вид В пигментираната горна повърхнина на тялото няма внезапна граница с долната повърхност; тя е показана от повече или по-малко замъглена права, вълнообразна или начупена линия.

Живот в природата

Бутилконосият делфин води установен живот или се скита на дребни ята. Склонността на афалата към крайбрежната зона се изяснява с дънния темперамент на храненето й. За храна се гмурка в Черно море до 90 m, в Средиземно море - до 150 метра. Има сведения, че афалините в Гвинейския залив се гмуркат на 400-500 метра дълбочина.

Бутилконосите делфини, както всички китоподобни, спят на повърхността на водата, нормално през нощта. През деня единствено след хранене, като от време на време отварят клепачите си за 1-2 секунди и ги затварят за 15-30 секунди.

Хранене

При лов на риба афалината се движи неравномерно, внезапно, с чести внезапни завои. Може да развие скорост до 40 км/ч и да скача на височина до 5 m.

 Основната им храна е риба от разнообразни типове. Менюто на черноморската афала се състои от следните типове риби: сафрид, хамсия, писия, кефал, барбун, паламуд, скатове, както и октоподи, скариди, акули, змиорки и главоноги. Една стара афала може да изяде 8-15 кг риба дневно. Методът на лов на плячка зависи от типа на рибата. На стада делфините ловуват най-много през деня. Когато рибата стане нищожна, ловуват октоподи и дънни риби. Това се прави през нощта, когато октоподите и дънните риби водят деен метод на живот.

Размножаване

Половата зрялост на афалата настава на 5-6 години: женска, отгледана в аквариум, ражда първото си бебе на 7 години. Черноморските афали се развъждат напролет и лятото. Бременността на афалата продължава 12 месеца, а интервалът на " ухажване “ трае от 3-4 дни до няколко седмици. По време на ухажването животните в аквариумите вършат специфични пози, извивки на тялото, скокове, " обоняние “, глезене с глави и перки, леко хапане, надават и чести писъци. Мъжкият прогонва всички противници от женската. Пъпната шнур се къса елементарно и новороденото, съпроводено от майката и една или две женски, изплува на повърхността на водата напряко, с цел да извърши първия дихателен акт.

Средната дълготрайност на живота на афалата е към 20 години, само че могат да живеят и повече от 40 години.

В плен

В дивата природа делфините плуват до 160 километра дневно, само че в плен постоянно живеят в доста дребни басейни. Дивите делфини могат да останат под водата до 30 минути; нормално прекарват единствено 10-20% от времето си на повърхността на водата. Но в плен, защото басейните са доста плитки, те прекарват повече от половината от времето си точно на повърхността. Поради тази причина гръбните перки на множеството делфини в плен отслабват.

Водата в басейна би трябвало да е морска и постоянно безупречно чиста, написа actualno.com.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР