Черен хайвер и есетрови риби в Странджа - оказва се,

...
Черен хайвер и есетрови риби в Странджа - оказва се,
Коментари Харесай

Къде в България се добива черен хайвер?

Черен хайвер и есетрови риби в Странджа - става известно, че всичко това е допустимо в рибарник край Малко Търново. В бетонните басейни се отглежда още и японска пъстърва.

България е един от огромните производители на черен хайвер от есетрови риби на Балканите, а в Европа се подрежда на 5-6 място. Есетрите в рибарника в Странджа се усещат като вкъщи си, споделя рибовъдът Владимир Тодоров.

"Според мен са идеални изискванията във връзка с температурата и химичния състав на водата, също и за кислорода не сме имали проблеми ", споделя рибовъдът Владимир Тодоров пред Българска национална телевизия.

Рибарникът край Малко Търново е издигнат през 70-те години на предишния век. Работи известно време, след което е зарязан. След 2000-та е ремонтиран и още веднъж зарибен. Разположен е върху повърхност от към 10 декара. Владимир Тодоров работи в Рибарника повече от 10 години и ни изяснява защо служат другите басейни.

"Има значение при есетрите, които след петата година могат да се дефинират на мъжки и женски, защото мъжките риби не се употребяват повече с изключение на за консумация, а женските след 8-9 година стартира залагане на черен хайвер, които следва да организираме едно малко произвеждане, тъй като 80% от женските към този момент са узрели и са в обособен басейн. Ваденето на хайвера по принцип би трябвало да стартира през март, тъй като в природата април - май есетрата си хвърля хайвера. Тука имаме не повече от 3 тона зрели женски. Това дали ще презрее тази година или не няма никакво значение, тъй като тя на идната година залага есетрата хайвер с по-високо качество ", изясни още Тодоров.

Другите екзотични типове в рибарника, които в този момент се пробват да приспособят към българския климат, са чига и сьомга.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР