ИЗВЪНРЕДЕН ОТГОВОР от частното училище на 15-годишното дете, загинало с Калушев!: Родителите са в ЦЕНТЪРА НА ВСИЧКО!
Частното учебно заведение „ Космос “, в което е било записано 15-годишното дете, което беше убито при връх Околчица, излезе с изключителна публична позиция до медиите. Оказва се, че за неналичието на наличие на младежа в учебното заведение виновност имат родителите.
На 15.12.2025 година в частното учебно заведение „ Космос “ е постъпила писмена молба от родителите 15-годишния Алекс, който беше открит мъртъв край Околчица, да бъде отписан от учебното заведение от началото на втория период на образователната 2025/2026 година –30.01.2026 година
Това се показва позиция от ЧСУ „ Космос “ по отношение на изнесената информация от Държавна организация за протекция на детето (ДАЗД) пред Народно заседание на Република България по отношение на осъществявана инспекция от Министерство на образованието и науката (МОН) в образователното заведение.
Отписването е заведено административно на 03.02.2026 година, като в електронната осведомителна система е отразена датата на техническа обработка – 06.02.2026 година Посочените дати съставляват административни дейности по вписване и отразяване на волеизявление, направено от родителите, оповестяват от образователното заведение.
Ето какво още се споделя в позицията:
„ Във връзка с изнесена информация от Държавна организация за протекция на детето (ДАЗД) пред Народно заседание на Република България по отношение на осъществявана инспекция от Министерство на образованието и науката (МОН) в ЧСУ „ Космос “, намираме за належащо да изложим следната публична позиция за обективно информиране на обществеността и попречване на внушения, учредени на непълни или извадени от подтекст данни. Към сегашния миг инспекцията на способените институции е висяща.
Процесът по събиране, разбор и параленост на относимите документи и обстоятелства не е завършил, заради което не са образувани дефинитивни констатации и правни заключения.
Публично показаната информация отразява обособени аспекти от инспекцията, без да обгръща цялостната фактическа и правна рамка на случая.
ЧСУ „ Космос “ оказва цялостно, абсолютно и навреме подпомагане на проверяващите органи.
На способените институции е предоставена цялата изискана документи, в това число административни актове, преписка, ученическа документи и вътрешни регистри. Училището няма и не е имало желание да попречва или затруднява инспекцията по какъвто и да било метод “, написа в позицията.
По отношение на 15-годишното дете от ЧСУ „ Космос “ декларират, че то е записано в учебното заведение през 2023 година
В хода на образованието му са налице чести отсъствия, за които родител е уведомявал учебното заведение навреме, че са свързани със спортна активност и присъединяване в интернационалните събития. Представяни са писмени уведомления и извинителни бележки от родителите, които са управлявани според вътрешните правила и настоящата нормативна уредба.
В позицията написа още, че на 15 декември 2025 година в учебното заведение е постъпила писмена молба от името на родителите, с която е декларирано предпочитание детето да бъде отписано, считано от началото на втория образователен период на образователната 2025/2026 година – 30 януари 2026 година
Отписването е заведено административно на 03 февруари 2026 година, като в електронната осведомителна система е отразена датата на техническа обработка – 06 февруари 2026 година Посочените дати съставляват административни дейности по вписване и отразяване на волеизявление, направено от родителите, пишат от учебното заведение.
„ Към сегашния миг инспекцията на способените институции е висяща. Процесът по събиране, разбор и параленост на относимите документи и обстоятелства не е завършил, заради което не са образувани дефинитивни констатации и правни заключения. Публично показаната информация отразява обособени аспекти от инспекцията, без да обгръща цялостната фактическа и правна рамка на случая “, пишат от учебното заведение.
Така те разясняват изнесените в началото от МОН, а през днешния ден и от просветителния министър Красимир Вълчев данни, че учебното заведение не е водело постоянно документите за отсъствията, най-малко тези на Александър Макулев
„ По отношение на съответните обстоятелства: детето Александър Макулев е записано в учебното заведение през 2023 година В хода на образованието му са налице чести отсъствия, за които родител е уведомявал учебното заведение навреме, че са свързани със спортна активност и присъединяване в интернационалните събития. Представяни са писмени уведомления и извинителни бележки от родителите, които са управлявани според вътрешните правила и настоящата нормативна уредба “, написа в позицията.
SafeNews напомня, че по-рано през днешния ден министър Красимир Вълчев съобщи, че убитото под Околчица дете е отсъствало 114 от 170 образователни дни през предходната образователна година
СКАНДАЛНИ РАЗКРИТИЯ от Красимир Вълчев за починалото в кемпера на Околчица дете: Тежки нарушавания от учебното заведение, което е посещавало! (ВИДЕО)
„ Категорично заявяваме, че активността на учебното заведение се реализира при прецизно съблюдаване на използваното законодателство, в това число Закон за предучилищното и учебното обучение, както и подзаконовите нормативни актове и вътрешните правила на институцията. В своята активност се ръководим от правилата на правомерност, институционална отговорност и отбрана на висшия интерес на детето “, показват още от ЧСУ „ Космос “.
От учебното заведение акцентират, че образователният развой протича обикновено, при обезпечена безвредна и подкрепяща просветителна среда. Извършваните инспекции не попречват просветителната активност. „ ЧСУ „ Космос “ ще осведоми обществеността при съществуване на публични и дефинитивни резултати от инспекцията “, написа още в писмото.
В последната седмица са открити случаи, при които обособени медии популяризират изображения на възпитаници на учебното заведение без експлицитното и осведомено единодушие на техните родители или законни представители
Налице е и съответен случай, при който екип на медия е причаквал възпитаници пред постройката на учебното заведение в часовете на тяхното идване за снимане. С оглед отбраната на децата и попречване на ескалация на обстановката е подаден сигнал на телефон 112 за подпомагане от способените органи.
От образователното заведение приканват медиите да не популяризират нелегално фотоси на възпитаници от образователното заведение и, че ще осведомят обществеността при съществуване на публични и дефинитивни резултати от инспекцията.
Източник – 24 часа
Още вести четете в: България, Крими & Темида, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




