Частната линейка удря хилядарка на морето. Медици преглеждат летовници без

...
Частната линейка удря хилядарка на морето. Медици преглеждат летовници без
Коментари Харесай

Частната линейка удря хилядарка на морето


Частната кола за спешна помощ удря хилядарка на морето. Медици преглеждат летовници без осигуровки за 80 лева, мерят им кръвното за 20.
Частните коли за спешна помощ по курортитевзимат хилядарка, с цел да извозват пациенти до София и по-големите регионални градове в западната част на страната, сподели инспекция на „ Телеграф “.
Варненските частници желаят 1000 лева
за курс, само че в случай че човек е над 100 кг, надуват цената. В Бургас пък са още по-скъпи. Ако се наложи на някой закъсал след 17 ч. или в празничен да го извозят до столицата с частна незабавна помощ, това ще му коства 2400 лева, и то без нужния екип.

Във Варна платеният обзор върви по 60-70 лева, а в курортите за българи е най-малко 80 лева, а за чужденци е толкоз, само че в евро. Най-често пристигналите на морска почивка българи търсят услугите на медицинските
центрове в регионалния център.
Първо се насочват към незабавния център. Ако оттова ги върнат, търсят поликлиника, където ваденето на кърлеж е 20 лева вместо 50 лева по курортите, превръзката е 40 лева вместо 60-70 лева, венозната инжекция е 12 лева вместо 30 лева, а меренето на кръвно коства единствено 5 лева, а не 20 лева
Ценоразписи обаче обществено
на никое място не се афишират. На Златните има два медицински центъра, като единствено единият е показал минимална цена за транспорт с кола за спешна помощ до града от 100 лева Различна е картината в Албена, където медицинският център е разгласил цените си за платени услуги и те са съвсем
същите като във Варна.
Прегледът е 65 лева, мускулната инжекция – 12 лева, венозната – 17 лева, а меренето на кръвно е 5 лева В Бургас цените са малко по-високи, само че могат да се намерят и съвсем същите.

Солени сметки ще заплащат закъсалите във Варненско при нужда от превоз с кола за спешна помощ до родните си места, в случай че случаите им не са незабавни. До София цената е 1000 лева, до Велико Търново – 500 лева, до Русе – 450 лева
В рамките на града има предложения
от 70 до 100 лева Повечето компании имат дневни и нощни цени като такситата. Ако в светлата част на деня цената е 70 лева, нощем е двойна. Различно се взема и съгласно тежестта на пациента. Ако той е над 100 кг, има завишение с 20-30 лева, а в случай че в постройката няма асансьор, се прибавят по 10-15 лева на етаж. Сигналите за всеобщо търсене на частни коли за спешна помощ
от курортисти по морето нарастват.
В Бургас има няколко ДКЦ-та, които работят със здравната каса, само че особено за частна кола за спешна помощ са дали ценоразпис. В множеството от клиниките колата за спешна помощ потегля от 1500 лева, само че единствено в случай че е в работен ден до 17 ч.
Ако е по-късно или на празник,
цената скача. Ако се постанова да има съпътстващ екип в работно време, цената е 1700 лева, а отвън него – 2600 лева Има и алтернатива за медицински конвой от фелдшер, който коства 40 лева, а в случай че е от доктор е 80 лева
Към предходната година броят на
частните коли за спешна помощ във Варна е към 200, една трета от които са регистрирани в София. Броят е съвсем еднакъв и за Бургаска област.
Според промени в Закона за
автомобилните транспорти от 2020 година за да транспортират болни и ранени частни коли за незабавна помощ би трябвало да бъдат вписани в указател към Изпълнителната организация „ Автомобилна администрация “. Такъв обаче все още няма.

Във Варна от години първа помощ без пари може да се получи непосредствено на плажа, защото по охраняемите линии на Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и в града дежурят медици от ДКЦ 1 „ Св. Клементина “.

От 1 юни работят медицинските пунктове на плажовете и курортите във Варна. Такива са разкрити на общо 27 места, като обгръщат всички плажове в курортните комплекси, заяви доктор Иван Иванов, шеф на ДКЦ 1 “Света Клементина ”. Тази самодейност на общинското здравно заведение за извънболнична помощ се прави за тринадесета поредна година.

Съгласно договорите с концесионерите медицинските екипи работят от 1 юни до 30 септември без спиране всеки ден от 8 до 18 часа, посочи доктор Иванов. Медицинските екипи се състоят от 58 експерти: 12 лекари реаниматори, трима фелдшери, 37 медицински сестри и 6 водачи.

Масово чужденци споделят пред „ Телеграф “, че пътуват с раничка с антибиотици, защото множеството са ревизирали, че изписването им у нас става посредством е-рецепта. Има обаче и такива, които разчитат на частната здравна помощ, където при потребност ще им бъдат сложени системи, само че против по-висока цена.

Този сезон край Варна почиват най-вече румънци, поляци, германци, чехи, които са с европейска здравноосигурителна карта и я употребяват при потребност. Повечето идват и със застраховки, които могат да покрият солидните разноски за здравна помощ в курортите.

Всички тези привилегии на общото европейско законодателство обаче не важат, в случай че препият и се наложи да посетят локалната токсикология, а там сметката е дебела. 1100 лева би трябвало да платят феновете на чашката и дрогата за едно посещаване във Военномедицинска академия – Варна.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР