Частично заровено в пясъка на плаж в Сингапур, отровно морско създание разпери 96-те си ръце.
Вероятно е чакало храна, за да плува наблизо. Вместо това минаващи учени забелязаха многоцветното животно и откриха нов вид.
„Животното беше срещнато за първи път от екип местни учени преди повече от десетилетие“, каза изследователят Никълъс Яп пред McClatchy News в имейл. Те го показаха на учен Дафне Фотен, който подозираше, че е нов вид.
Заинтригувани от възможността, Яп и екип от изследователи започнаха да разследват. Те изследваха северното крайбрежие на Сингапур в търсене на морски анемонии, според проучване, публикувано на 6 юли в списание Zoological Studies.
По време на прилив изследователите откриха морски анемонии на ивици с разперени пипала в плитката вода , се казва в проучването. По време на отлив изследователите откриха, че откритите животни са обърнати наопаки, като са използвали гърлата си, за да скрият останалата част от тялото си.
Изследователите са изследвали живите морски анемонии, събрали са 29 екземпляра и са се заели с работа, опитвайки се да идентифицират животното , се казва в проучването.
„Това е толкова хаотична група от животни и всичко изглежда подобно“, каза Яп пред The Straits Times.
„Започва с голяма доза несигурност. Нов вид ли е? Не е ли?" Яп каза. „В крайна сметка това се превръща в детективска история, в която трябва да проследите всички части от доказателства и улики, за да се опитате да определите идентичността на новия вид.“
Претърсване на архиви на известни морски анемонии и сравняването им с неидентифицираните същества, изследователите разбраха, че са открили нов вид: Macrodactyla fautinae или тигровата анемона.
Тигровата анемона има цилиндрично тяло, което може да достигне малко над 3 инча напречно, се казва в проучването. Има 96 „гладки“ пипала с ивици в кафяво-бял цвят. Централното тяло на морската анемона е кремаво с розови подутини, подобни на брадавици. Тези удари могат да изхвърлят вода, подобно на „лейка“, когато животното се свие.
Другото отличително поведение на тигровата анемония е способността й да обръща гърлото си навътре навън – поведение, което озадачава учените, се казва в проучването.
„Не знаем защо го прави“, каза Яп, „но предполагаме, че се използва за улавяне на плячка.“
Анемонът има жилещи структури покрай гърлото му, които са изложени, когато се обърне навътре, се казва в проучването.
Снимка, споделена от съавтора Риа Тан във Facebook, показва тигрова анемония, седнала по този начин.
Благодарение на д-р Никълъс Яп, който описа тази морска анемона като нов вид Macrodactyla fautinae. Досега има само...
Публикувано от Ria Tan в сряда, 12 юли 2023 г.
Тигровата анемона може да хване много по-голяма плячка и да я изяде цяла , се казва в проучването. Друга снимка, споделена от Тан, показва един такъв улов. Яп идентифицира плячката като морска перка.
Подобно на други книдарии, животинска група, която включва медузи, морските анемонии са отровни и могат да ужилят. Ужилванията от морски анемони болят по-силно, когато видът има подобни на батерии жила, каза Яп. На тигровата анемона липсват тези „батерии“, така че ужилването й „може да не боли толкова много“, но „ние знаем толкова малко за тази анемона, не сме сигурни дали е вредна за хората.“
Тигровите анемони са „ самотни“ същества, често живеещи в пясъчни или тинести райони, се казва в проучването. Новият вид е открит само по северното крайбрежие на Сингапур.
Macrodactyla fautinae, нов вид морска #анемона от #Сингапур в чест на покойният проф. Daphne Fautin @kunhm. От @lkcnhm @nustmsi @NUS_DBS @MTQ_Townsville https://t.co/2pot0JyMTA pic.twitter.com/H8XDANsFnV
— Reef Ecology Lab (@NUSReef) 11 юли 2023 г.
blockquote>Научното име на новия вид, „fautinae“, е избрано в чест на Daphne Fautin, ученият, който за първи път подозира, че това е неизвестна морска анемона, казаха изследователите.
„През цялата й кариера , (Fautin) е работил неуморно, за да разшири знанията за морските анемонии“, казаха изследователите.
Общото име на животното, тигрова анемона, се отнася до „раираните му пипала“ и ловни умения, каза Яп. Местните жители на Сингапур наричат животното „тигрова анемона“ и „лилаво-устна пясъчна анемона“, преди да бъде научно открито, според проучването.
Новият вид е идентифициран като различен въз основа на формата на тялото му , размер, цвят, поведение и ДНК, се казва в проучването. >
Неуловимо морско създание — което „ходи“ на своите „ръце“ – видяно за първи път от 27 години
„Послушно“ създание – с „триъгълна“ глава – намерено да яде жаби. Това е нов вид.