Част втора можете да прочетете тук Посред лято, насред поредния

...
Част втора можете да прочетете тук Посред лято, насред поредния
Коментари Харесай

истини за БНТ и нейната обществена мисия – част ІІI

Част втора можете да прочетете тук
Посред лято, посред следващия конкурс за общоприет шеф на Българска национална телевизия – този провокиран от Закона за радиото и малкия екран (ЗРТ) панаир на суетата, който ни се явява освен като déjà-vu (дежа вю - към този момент видяно), само че и като déjà vécu (дежа векю - към този момент преживяно), продължаваме рубриката, в която няма да се занимаваме с биографиите и качествата (или неналичието на такива) на един или различен претендент, а ще се поразсъждаваме за какво така заветната фантазия за публичната задача на Българска национална телевизия (респективно на БНР) по този начин и не се случи след приемането на Закон за радиото и телевизията през 1998 година
Част трета. Българска национална телевизия не заплаща авторски права
Ако сте самостоятелен продуцент и сте основали прелестен филм (дори награден на интернационалните фестивали) или предаване (например детски сериал) – то ще би трябвало да го дадете безплатно на Българска национална телевизия, с цел да благоволи да ви го излъчи. Как по този начин – ами авторските права, ами правата на продуцента и на артистите? „ Няма пари! “ - ще ви отговорят от телевизията–майка. В най-хубавия случай – ще ви дадат рекламно време – да си намерите спонсори. Е, то самият рекламен отдел в малкия екран не може да откри, та вие ли? Ако не си намерите спонсор – ваш си и е казусът и рискът. Сделката си е възмездна – вие сте дали аудиовизуално произведение (ипотекирали сте единственото фамилно жилище, с цел да го произведете, затънали сте в задължения, кредиторите ви дишат във врата), а Българска национална телевизия обилно ви е предоставила рекламно време. Е, вие си решавате, само че в случай че желаете спечелилият интернационално самопризнание ваш филм да бъде забелязан и от българските фенове – ще се съгласите. Или пък за творби от вас детски сериал – все може да съумеете да намерите някой подведен производител на бисквити или детски сокчета, с чиито пари може да си върнете част от заемите.
Но пък в случай че сте създател на телевизионно предаване – оператор, режисьор или сценарист – да не мислите, че ще ви платят за повторенията? Не, няма да ви ги платят, тъй като в контракта, който от Българска национална телевизия ще ви дадат да подпишете, към този момент непринудено сте се отказали от това си право, нищо че в Закона за авторското право и сродните му права написа, че имате право на заплащане за всяко следващо лъчение. Тъй като сте на свободна процедура и се надявате и в бъдеще да имате ангажимент от Българска национална телевизия, си подписвате контракта и непринудено се отказвате от правата си. Не и в случай че сте чиновник на Българска национална телевизия и работите в „ Новини и настоящи излъчвания “ и сте произвели филм (всъщност – уголемен репортаж) – тогава в контракта ви наложително ще написа, че при повтаряне ще получавате възнаграждението си от „ Филмаутор “ (организация за групово ръководство на авторски права, с която Българска национална телевизия има подписан договор).
Ако сте държавен или общински културен институт, или даже Българското национално радио и Българска национална телевизия е харесала някоя от вашите продукции, която да снима като телевизионно предаване, с цел да го включи в програмата на Българска национална телевизия, то вие ще би трябвало да уредите с носителите на авторски и сродни права правата за снимане и лъчение по безжичен път вместо Българска национална телевизия. Е, до момента може да сте уреждали правата единствено за общественото показване, само че поради Българска национална телевизия и нейната телевизионна стратегия ще би трябвало да водите нови договаряния, да платите едни други авторски хонорари, с цел да може телевизията-майка да си снима и излъчи телевизионна стратегия с уредени права. А, и още нещо – ще би трябвало да платите и на операторите дето ще дойдат да снимат, че нали знаете – малкия екран пари няма!
А сякаш Българска национална телевизия има бюджет за предаваната от нея стратегия. Поне по този начин написа в Закона за радиото и малкия екран – чл.70, ал.4, т.1.
Уж Българска национална телевизия би трябвало да е пример за спазването на закона, да дава отговор на европейските стандарти, в това число и във връзка с авторските и сродни права.

Следва продължение

Автор: Юлиана Розова
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР