Чарли Чаплин, който разсмиваше милиони хора по света като безмълвният

...
Чарли Чаплин, който разсмиваше милиони хора по света като безмълвният
Коментари Харесай

Чарли Чаплин: Ден без смях е пропилян ден

Чарли Чаплин, който разсмиваше милиони хора по света като безмълвният „ дребен друмник “, е имал тежък и изпълнен с голям брой обрати живот. Роден е в Лондон на 16 Април 1889г. като Чарлз Спенсър Чаплин. Родителите му се развеждат до момента в който е още дребен и татко му оставя грижите за фамилията напълно на майка му Хана. Тя е най-яркият белег в детството на Чарли – някогашна актриса, тя работи като шивачка и едвам изкарва задоволително пари, с цел да се грижи за Чарли и по-големият му полубрат Сидни.

Хана заема съществена роля в живота на Чарли и той отдава огромна част от триумфа си точно на нея. За страдание психическото й здраве стартира да се утежнява и не след дълго влиза в дом за психологично заболели. Чарли и Сидни са изпратени в сиропиталище, само че два месеца по-късно майка им е изписана и фамилията още веднъж се събира. След години още веднъж е призната за 8 месеца, през които Чарли Чаплин живее с татко си и неговата държанка.

Първи стъпки в шоубизнеса

Сидни първи напуща дома, като отива да работи на транспортен съд, а по-късно и на сцената, отваряйки вратата за Чарли, който върви по неговите стъпки. Младият Чарли Чаплин се усеща по-самотен от всеки път, само че шансът му се усмихва и едвам 9-годишен потегля на турне със театрален екип, където за първи път вкусва от живота на сцената. Там се среща и с младия Стан Лаурел.

Три години по-късно бащата на Чаплин умира от цироза много млад. Още малчуган, едвам на 14 години Чарли би трябвало още веднъж да се сбогува с майка си, която за повторно постъпва за лекуване в дома за психологично заболели. По това време брат му е отвън града и Чарли претърпява както може, с цел да не го върнат в сиропиталището. Със завръщането на брат му и шансът му потегля нагоре. Печели роля в пиеса, която събира позитивни рецензии, а по-късно същата година играе ролята на Били в театралната акомодация на „ Шерлок Холмс “, която също е призната доста добре. На идната година Хана още веднъж е пусната и за 16-годишният младеж всичко наподобява се развива отлично. За злощастие здравето й още веднъж се утежнява и този път е затворена за цели 7 години.

Трупата на Карно и първи стъпки в киното

Чарли Чаплин продължава актьорската си кариера. Брат му е включен в трупата на Фред Карно и още веднъж му проправя път. На идната година и Чарли се включва в трупата дружно със Стан Лаурел. В идващите 4 години Чарли два пъти потегля на турне из Съединени американски щати с трупата, като вторият път взема решение да остане там. На идната година напуща Карно и отива да работи в студио Кийстоун за един от пионерите на нямото кино – Мак Сенет. Това е преломен миг както в живота, по този начин и в кариерата му.

Трупата на Карно

Ражда се обликът на скитника

Темпото в Холивуд през тези години наподобява невероятно по днешните стандарти. Само в границите на два месеца Чарли Чаплин взе участие във филмите: „ Making a Living “, „ Kid Auto Races “, „ Mabel’s Strange Predicament “, „ Between Showers “, „ A Film Johnnie “, „ Tango Tangles “, „ His Favourite Pastime “, „ Cruel, Cruel Love “. Въпреки че стартира работа в Кийстоун като елементарен артист, с представянето на неговия воин той бързо се трансформира в огромна звезда. На 25-годишна възраст той режисира първия си филм – „ 20 минути обич “ (Twenty Minutes of Love).

През Ноември същата година Чарли Чаплин напуща студиото и подписва контракт с филмовата компания Есеней. Този път Сидни следва стъпките на брат си и малко преди този момент отива да работи в Кийстоун.

През Февруари 1915г. стартира работата си в Есеней, като този път има по-голям надзор върху филмите си. Това обаче не било задоволително и към момента сред него и шефовете имало изобретателни разлики. Тогава идва и следващият значим миг в живота му – среща се с Една Първайънс. Тя ще бъде съществена фигура в доста от идващите му филми, а сред двамата даже прехвърчат и любовни искри. В Есеней Чаплин сътворява доста от класическите късометражни филми, с които е запомнен най-добре – „ His New Job “, „ A Jitney Elopement “, „ The Tramp “, „ A Night in the Show “ и „ The Immigrant “.

Година по-късно Чаплин още веднъж сменя фирмите и отива в Мючуъл, където продължава с още от най-известните си филми – „ The Floorwalker “, „ The Vagabond “, „ The Pawnshop “, „ Behind the Screen “ и „ The Rink “. Претърпява огромно развиване както в персонален, по този начин и в професионален проект. Наема Хенри Бергман, който взе участие в доста от филмите му, а Том Харингтън назначава за персонален помощник, който остава подобен в продължение на десетки години. Ерик Кембъл пък е „ вежливият исполин “, който на екрана е смъртния зложелател на Чарли, а в персонален проект двамата стават положителни другари.

С желанието да има цялостен надзор върху филмите си, Чарли Чаплин стартира да построява свое студио през есента на 1917г. а през това време подписва с Фърст Нешънъл. За първи път Чаплин има цялостната независимост, за която мечтае. За страдание тогава Ерик Кембъл умира при автомобилна злополука и това се отразява доста върху стила на Чарли, като филмите му стартират да се центрират повече върху самия него. Докато работи за Фърст Нешънъл, той основава още няколко от безконечните си класики –  „ A Dog’s Life “, „ Shoulder Arms “ и „ The Bond “. През 1918г. пък се дами за Милдред Харис. В персоналния си живот Чарли постоянно се задява с някоя млада жена, след това се дами за нея, губи интерес и следва тежък бракоразвод, който се отразявал и на професионалната му кариера.

Чарли Чаплин – възторг и комедия

1919г. е година, в която се случват доста значими събития в живота на Чарли Чаплин. Тогава излиза един от най-известните му късометражни филми – „ Sunnyside “. В него той показва комбинация сред възторг и комедия. Малко по малко Чаплин трансформира Малкия друмник в по-балансиран и зрял воин. Тогава се случва една от огромните нещастия в живота му – Милдред ражда първото им дете, само че то е мощно деформирано и умира след три дни. Чарли Чаплин търси разтуха в работата си, отчуждавайки се от жена си. Същата година дружно с най-хубавия си другар Дъглас Феърбанкс, неговата брачна половинка и легендата Мери Пикфорд основават Юнайтед Артистс в опит да попречат на огромните студиа да монополизират и управляват филмовата продукция.

В края на годината излиза кино лентата „ A Day’s Pleasure “, който споделя за щастливо семейство, опитващо се да прекара спокоен ден на плажа – много иронично, имайки поради персоналния живот на Чарли по това време. Тогава се задава нещо ново на хоризонта – Чарли Чаплин стартира продукцията по „ Хлапето “ (The Kid).

Хлапето

„ Хлапето “ е първият пълнометражен филм на Чарли Чаплин. Той е нещо ново и невиждано за тези времена и прави Чаплин жива легенда. Продукцията лишава повече от година и се оказва извънреден триумф, освен финансово, само че и професионално.

В продължение на година Чарли работи по „ Хлапето “, а перфекционизма му изисква от ден на ден и повече време за рационализиране на филмите му. По това време двамата с Милдред се разделят, а разводът им е един от най-тежките в Холивуд по това време. В тунела най-сетне проблясва светлина, когато „ Хлапето “ е приключен и разрушава всички ранглисти през 1921г. Чарли е изтощен от обратите в живота си и взема решение да си вземе отмора. Отива на почивка в Европа, където го посрещат по-бурно, в сравнение с в миналото си е представял. Там още веднъж получава тежки вести, този път за гибелта на първата си обич – Хети Кели. В Лондон основава няколко другарства, които му остават за цялостен живот. Запознава се с известният създател Хърбърт Уелс. Накрая със Сидни вземат решение да заведат майка си в Съединени американски щати, където тя прекарва остатъка от живота си под най-хубавите медицински грижи.

Завръщайки се в Америка, Чарли Чаплин бързо прави идващия си филм, „ The Idle Class “ и стартира работа по следващия – „ Payday “. Тогава се среща с европейската актриса Пола Негри и двамата имат връзка в продължение на година. Следва историята на избягал пандизчия в „ The Pilgrim “ и първият му трагичен филм „ A Woman of Paris “, който дава старт на кариерата на Една Първайънс. До в този момент феновете са свързвали името на Чарли Чаплин единствено с комедията и не са очаквали нещо по-сериозно. Филмът е добър, само че за жалост не реализира триумф, трансформирайки се в първия неуспех на Чаплин.

Треска за злато

Следващият му филм компенсира за неуспеха му. „ Треска за злато “ (Gold Rush) споделя за Малкия друмник, който отива да търси злато в Аляска и за негов шанс освен става богат, само че и намира любовта. Филмът е както покъртителен, по този начин и комичен и в него Чаплин извършва едни от най-известните си подиуми. В началото на продукцията Чарли се дами за основната актриса Лита Грей, която забременява и се постанова да бъде заместена от Джорджия Хейл.

Лита е единствено на 16 и Чарли Чаплин се тормози за нея, чувствайки виновност за гибелта на първото си дете. За благополучие всичко е наред и през 1925г. се ражда сина му – Чарлз Спенсър Чаплин-младши. Чаплин има съмнения по отношение на името, страхувайки се че по този начин ще живее в сянката на татко си, само че в последна сметка Лита го убеждава. В същата година „ Треска за злато “ реализира огромен триумф и някои даже го дефинират като най-хубавото му достижение. Иронично тогава се ражда и Уна О’Нийл, която след години ще стане значима част от живота на Чаплин.

На идната година Чарли стартира работа по „ Циркът “ (The Circus), който не може да се съпоставя с „ Треска за злато “, само че въпреки всичко самичък по себе си е добър филм.

Разводът

Въпреки появяването на втория им наследник, Сидни, през 1926г. Чарли и Лита се разделят – разводът е тежък и е отразяван от медиите. Той отхвърля да разисква брака си с Лита, само че тя написа записки. Разводът завършва на идната година с рекордно съглашение от 825 000 $. От стресът косата на Чарли Чаплин побелява. Въпреки това през 1928г. излиза кино лентата „ Циркът “ и Чарли получава специфична премия Оскар за работата си като режисьор, артист и продуцент. За следващ път щастието му е помрачено, когато майка му умира, само че даже в тъгата си продължава работата по идващия си филм.

Краят на Скитника

През 1931г. излиза „ Светлините на града “ (Citi Lights). Това е първият озвучен филм на Чарли Чаплин. Макар да композира музика към кино лентата и да употребява звукови резултати, във кино лентата няма реплики. С това той рискува доста, защото озвучените филми към този момент били нещо обикновено. За благополучие филмът се оказва огромен триумф и е считан за един от най-хубавите му.

След „ Светлините на града “ Чаплин подхваща непредвидена почивка. Всъщност той постоянно си вземал почивки от работата, само че за първи път в продължение на две години не прави нито един филм. За този интервал споделя в детайли в автобиографията си – разказва пътуванията си и по какъв начин едвам не бил погубен в Япония. Най-важното от тези две години е запознанството му с Полет Годар през 1932г. Тя взе участие в идващия му филм, който се оказва и финален за Скитника.

Следва кино лентата „ Модерни времена “ (Modern Times), след който Чаплин и Годар се женят скрито до момента в който са на отмора в Ориента. Когато се завръща, Чарли Чаплин стартира работа по най-дръзката си комедия дотогава – „ Великият деспот “ (The Great Dictator), в който осмива Адолф Хитлер. Филмът е първият филм с реплики на Чаплин и става международна сензация на премиерата си през 1940г. Мнозина бъркат героя на еврейския бръснар със Скитника, само че Чаплин споделя, че са разнообразни персонажи.

Разследван

В същата година, когато работи по „ Великият деспот “ Чаплин е разследван от Щатската комисия за следствие на антиамерикански действия. На пръв взор за това нямало причина, само че по-късно всичко се обяснява. Заедно с Дъглас Феърбанкс и Мери Пикфорд, Чаплин събирал пари за войната. Той бил върл пацифист, само че също по този начин и реалист, който разбирал, че експанзията на Тристранния пакт би трябвало да бъде спряна. В доста връзки Чарли Чаплин бил политически доверчив – събирайки пари за комунистите от Съюз на съветските социалистически републики, които приемал за съдружници. Дори предлага незабавното разкриване на два военни фронта в поддръжка на „ приятелите “ от Съюза. Това са някои от аргументите, заради които държавното управление стартира да изследва имигранта, който въпреки да работи дълги години в Съединени американски щати, остава английски жител.

1942 е натоварена година за Чаплин, най-малко в персонален проект. Тогава се развежда с Полет Годар, която потегля да преследва независима кариера. По-късно Чарли среща друга обич – Уна О’Нийл. Тогава тя била още млада, само че зряла за годините си. Това евентуално се дължало на татко й Юджийн О’Нийл, прочут публицист и драматург. Той бил извънредно срещу това щерка му да се среща с Чарли Чаплин. Това по никакъв начин не било изненада имайки поради досегашните връзки на комедианта. Да не приказваме, че същата година Чаплин се среща и с 22-годишната актриса Джоан Бари.

Бари била млада жена с доста проблеми, която имала някои заложби като актриса. С Чарли Чаплин се срещат по време на прослушване за роля, само че не била определена да взе участие във филмите му. Двамата излизат известно време, само че връзката им не е сериозна и завършва бързо. За Джоан Бари обаче не било напълно по този начин и тя приемала връзката им като освен това. След раздялата им тя нахлува в дома на Чарли с револвер и в последна сметка получава ограничаваща заповед.

Чарли Чаплин като татко

Джоан Бари забременява и показва Чарли за татко на детето. Тогава той към този момент бил женен за Уна О’Нийл и двамата били доста щастливи и отдадени един на различен. Разбира се, Чаплин отхвърля да е татко на детето на Бари и кръвен тест потвърждава невинността му, само че съда в Калифорния не приема теста като доказателство и го осъжда да заплаща прехрана за детето.

През 1946г. се ражда първото дете на Чарли и Уна – Майкъл. В идващите години към родата му ще се причислят още седем деца. По това време стартира работа по идващия си филм, който е изцяло друг от всички негови филми до момента – черната комедия „ Мосю Верду “ (Monsieur Verdoux).

Филмът споделя за уволнен банков чиновник, който изкарва прехраната си като се дами за богати възрастни дами и по-късно ги убива, наследявайки парите им. С това Чарли Чаплин желае да покаже парадокса, че когато милиони биват убивани във войните това е добре за печелившата страна, само че убийството като самостоятелен акт е закононарушение. Филмът си има своите моменти, само че е нещо, което публиката не чака от Чарли Чаплин и не реализира стремежи триумф.

Последните филми

През 1951г. Чарли Чаплин прави един от най-хубавите си филми, който е и минимум прочут – „ Светлината на прожекторите “ (Limelight). Историята е за клоуна Калверо (игран от Чаплин), чийто живот върви все надолу и млада танцьорка, която върви по пътя към славата. Филмът събира за първи и единствен път на една сцена двама от най-великите комедийни артисти от ерата на нямото кино – Бъстър Кийтън и Чарли Чаплин.

Филмът не се показва добре в Съединени американски щати, евентуално поради слуховете, че Чаплин е болшевик и проведените митинги, поради които филмът не е излъчен в огромна част от кината. В резултат на това „ Светлината на прожекторите “ остава да събира прахуляк в продължение на десетилетия до момента в който най-сетне не е излъчен още веднъж в Лос Анжелис и печели премия за най-хубава музика.

Изгнаник

След „ Светлината на прожекторите “ Чарли Чаплин поема на следващата си почивка в Англия, където желае да покаже на фамилията си родната си страна. Напускайки територията на Съединени американски щати, той получава възбрана да се върне. За това има доста аргументи – неговите неортодоксални политически визии, слуховете, че е болшевик и най-много парите. От държавното управление възнамерявали да закрият всичките му сметки, които възлизали на големи суми, само че Уна се връща в Съединени американски щати и прибира всичко.

Чарли Чаплин въпреки всичко бил жител на Англия, само че нямал предпочитание да живее там. След напрежението от получилата се обстановка, през 1953г. той се отдръпва в градчето Веве в Швейцария. Там фамилията прекарва последните си години дружно.

През 1954г. Уна възобновява американското си поданство, което разрешава на брачна половинка й да се върне с нея. Иронично Чарли Чаплин получава премия за международен мир. На идната година легендата се връща към това, което умее най-добре – да прави филми.

„ Един крал в Ню Йорк “ (A King In New York) е ориентиран против модерното общество. Чаплин е в ролята на крал Шадов – европеец, пристигнал в Ню Йорк да приканва за мирното потребление на нуклеарната сила. Подиграва се с реклами, филми, известни персони и живота в американския град. Филмът е сниман в Англия и е последният, в който Чарли Чаплин играе основна роля.

В същата година умира Уилър Драйдън – полубрат на Чаплин, за който той в продължение на години не знаел. Той бил добър, въпреки и неталантлив артист и идолизирал брат си. Започва работа за него на разнообразни позиции, а години по-късно е и помощник-директор във филмите „ Великият деспот “ и „ Мосю Верду “.

Професионалната кариера на Чарли Чаплин забавя скорост и той се трансформира в непряк наблюдаващ. Пък и към този момент е на 69 години. Въпреки всичко той не стопира да твори, а стартира да преглежда някои свои остарели филми и да композира нова музика за тях. Музиката му се отдавала от дребен и композира някои от най-известните мелодии за времето си. Преди да пусне редактираните филми, които към този момент били озвучени с неговия глас, през 1958г. гибелта лишава още един негов непосредствен човек – Една Първайънс. На всичкото от горната страна и името му било отстранено от Алеята на славата в Лос Анжелис.

Година по-късно излиза авторската кино селекция на Чаплин, озаглавена „ The Chaplin Revue “. В нея са включени филмите „ A Dog’s Life “, „ Shoulder Arms “ и „ The Pilgrim “. Той продължава да работи в Швейцария, където написа, композира и се радва на многочислените си деца. През 1964г. разгласява автобиографията си, която кръщава просто „ Моята автобиография “. Тя показва забавен взор към живота на създателя, само че е непълна – за бракът му с Лита Грей се написа единствено в едно изречение.

На идната година следващият човек от живота му си отива вечно – умира брат му Сидни. Това е мощен удар за Чарли Чаплин, който последно е изпитал сходна тежест при гибелта на майка си през 1928г. Освен брат, за него Сидни е бил и другар, поддръжник и бизнес сътрудник. Чаплин страда мощно от загубата на брат си.

Въпреки всичко той още веднъж продължава да твори! Живеейки с тъгата в душата си, през 1966г. той стартира работа по идващия и финален негов филм – „ Графинята от Хонконг “ (A Countess in Hong Kong). За първи път Чаплин не взе участие във кино лентата си и за първи път избира две огромни холивудски звезди – Марлон Брандо и София Лорен. Макар и концепцията да е забавна, филмът не става шлагер.

Годината е 1968 и Чарли Чаплин е на 79 години. Не е чудно, че от ден на ден негови другари и сътрудници си отиват от този свят. Поредният тежък удар идва със гибелта на най-големия му наследник – Чаплин-младши. Геният още веднъж се пробва да не помни болката си посредством работа. Започва подготовката за нов филм, „ The Freak “, само че по този начин и не стартира фотосите.

През 1972г. Чарли Чаплин прави нещо, което в никакъв случай не е считал, че ще направи – връща се в Съединени американски щати. Поводът е награждаването за повсеместен принос към киното. Последните 20 години били забравени и той е посрещнат от американците с отворени прегръдки, а името му още веднъж е добавено в Алеята на славата. Печели и Златен лъв на филмовия фестивал във Венеция.

През 1974г. написа още една книга – „ Животът ми в фотоси “. На идната година получава рицарско звание от кралица Елизабет II и той към този момент е Сър Чарлз Спенсър Чаплин.

На Коледа 1977г. Чарли Чаплин умира в съня си, оставяйки скърбящо семейство, другари и милиони почитатели от целия свят. Той остава най-великият комик и до ден-днешен и ще бъде запомнен с това, че макар сложния си живот и болката, която е претърпял, съумява да разсмее света и продължава да твори до сетния си час! Няма към този момент такива хора, остана ни единствено споменът за тях! Нека не ги забравяме!
[divider]

Галерия
[nggallery id=100]
Източник: iskamdaznam.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР