CEZ се опитва от няколко години да продаде бизнеса си

...
CEZ се опитва от няколко години да продаде бизнеса си
Коментари Харесай

Hidroelectrica иска да купи активите на CEZ и Enel в Румъния

CEZ се пробва от няколко години да продаде бизнеса си в България, само че до момента опитите са безуспешни поради блокиране на покупко-продажбите от страната.

© Надежда Чипева Румънската държавна компания Hidroelectrica е почнала процедурата по придобиването на активите на чешката CEZ и румънската Enel в страната, оповестява SeeNews. Производителят на хидроенергия ще търси утвърждение от акционерите си, след което ще стартира наемането на консултанти и правни съветници за евентуалните покупко-продажби. Срещата на акционерите е планувана за 12 декември, сочи информацията на уеб страницата на Hidroelectrica.

В началото на декември румънският новинарски уебсайт Economica.net написа, че държавната Асоциация на енергийните акционери (SAPE) е изпратила обособена оферта за част от активите на CEZ в страната. Според изданието SAPE е подала няколко разнообразни предложения за комбинации от активите на чешката енергийна компания, които се продават. Отново съгласно Electronica.net с изключение на от страна на Hidroelectrica и SAPE интерес има и от доставчика на електричество Electrica. Hidroelectrica е 80% благосъстоятелност на румънската страна, а останалите 20% са на фонда Fondul Proprietatea.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики През септември CEZ разгласи, че желае да излезе от румънския пазар и към този момент е почнала осъществяване на тактиката си за излаз от страната. CEZ обмисля продажбата на седем компании в Румъния, като чешката компания ще остане единствено с сдруженията си, които се занимават с енергийни услуги. Фирмите, благосъстоятелност на CEZ, които сега са за продажба, са Energy Distributio Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy и CEZ Romania. CEZ е една от водещите енергийни компании в Румъния. Тя доближава до 1.4 млн. семейства в страната и през 2018 година е доставила 6826 гигаватчаса електрическа енергия в страната. В Румъния компанията има и най-големия в Европа морски вятърен парк – Fantanele-Cogealac, с конфигурирана мощ 600 MW и произвеждане на 1 105 GWh предходната година и осъвременена Водноелектрическа централа Resita.

Политическа обсада в България

Чешката компания се пробва безрезултатно да продаде бизнеса си и в България, като на два пъти Комисията за защита на конкуренцията не утвърди определения покупател. В края на октомври регулаторът забрани на " Еврохолд " да купи сдруженията на CEZ против 335 млн. евро. Същото беше решението и против първия определен покупател – компанията на Гинка Върбакова " Инерком ". Формалният претекст за второто блокиране е този, че купувачът дава застраховки, които могат да дадат конкурентно преимущество на " ЧЕЗ трейд " и " ЧЕЗ Електро " при покупко-продажби на енергийната борса. Реално това беше още веднъж знак, че без политическо утвърждение сходна продажба не може да бъде осъществена.

Потенциална продажба от Enel

Тази година локалните и интернационалните медии оповестиха и за евентуалната продажба на активите на Enel в Румъния, само че до момента няма публична информация от италианската компания, напомня SeeNews.

През юли италианският вестник Il Sole 24 Ore заяви, че въпреки продажбата на активите на Enel в Румъния да е единствено догадка към този миг, австралийският капиталов фонд Macquarie, сингапурският капиталов фонд GIC и Kuwait Wren House Interestructure към този момент се интересуват от евентуалното си придобиване.

През 2015 година Enel разгласи, че процесът по търсене на покупател на активите й в Румъния е спрян, откакто в края на 2014 година групата реализира задачата си за понижаване на дълга. През юли 2014 година Enel разгласи, че ще продаде пет румънски енергоразпределителни сдружения и една компания за услуги като част на по-широка стратегия за обезпечаване на 4 милиарда евро за понижаване на дълга на групата. В Румъния Enel държи 78% в E-Distribution Muntenia и Enel Energie Muntenia, 51% от E-Distribution Banat, E-Distribution Dobrogea и Enel Energie и е напълно притежател на Enel Romania.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР