Бялата мечка беше само далечна точица в замръзналата бяла шир.

...
Бялата мечка беше само далечна точица в замръзналата бяла шир.
Коментари Харесай

Всеки кадър в Арктика е битка: Леденото търпение на един фотограф

Бялата мечка беше единствено далечна точица в замръзналата бяла простор. Филмов екип стартира да я следи от разстояние, като последователно се приближаваше. Изведнъж мечката долови миризма и промени посоката си - екипът я последва с вярата, че това ще докара до фрагменти от убийството. Мечката спря до дупка на тюлен в леда и стартира да чака. Екипът също.

В продължение на 12 часа те седяха в очакване мечката да направи крачка. В продължение на 12 часа мечката лежеше полузаспала, полубуднала на ръба на дупката. Беше прекомерно дълго; екипът беше работил 22 часа на леда и трябваше да се върне в лагера. Измръзнали и изтощени, те признават провалянето си. Часовете на очакване против малко заплащане не са необичайност.
 
" Това е цената, която плащаме, с цел да получим неповторими фотоси ", споделя награждаваният френски фотограф и режисьор Флориан Леду.

Такава е действителността на фотографията на дивата природа - тя постоянно е в изискванията на природата. Но това е и предизвикването, и привлекателността му. " Всеки кадър в Арктика е борба ", споделя той. " Преодоляваме границите на опциите си и се усещаме живи, когато го вършим. "

 Леду приказва пред CNN посредством видеовръзка от вкъщи си в Тромсьо, Северна Норвегия.

Последните две зими прекарва на ледовете на Арктика, където снима емблематични подиуми за документалната поредност за природата на BBC " Замръзналата планета " и кино лентата на Disney " Полярна мечка " и други Воден от пристрастеността си да опазва природата, неговите невероятни въздушни фотоси му носят награди като " Дрон фотограф на годината " за 2018 година на Международните фотографски награди в Сиена и " Фотограф на годината " за 2020 година на Nature TTL. Сега той възнамерява зимната си експедиция през 2023 година, която ще стартира от Лонгйербюен, най-северното населено място в света, с цел да прекара дни и нощи върху морския лед.

" Ако стартираме в края на февруари, ще имаме малко светлина. Слънцето минава над хоризонта към 11-12 ч. и по-късно се стъмва в 14-15 ч. ", изяснява той. От този миг нататък часовете светлина бързо се усилват. " В началото на април към този момент не се виждат звездите, а в средата на април към този момент има среднощно слънце ", прибавя той.

``
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР