"Булгаргаз" рискува паричен дефицит от 250 млн. лева, показва прегледът

...
"Булгаргаз" рискува паричен дефицит от 250 млн. лева, показва прегледът
Коментари Харесай

Булгаргаз може да има дефицит от 250 млн. лева, твърдят от новия Съвет на директорите

"Булгаргаз " рискува паричен недостиг от 250 млн. лв., демонстрира прегледът на банковите сметки и уговорките на сдружението.

В прессъобщение на държавната компания се споделя, че прогнозните заплащания за февруари са в размер на 650 млн. лв., а предстоящите парични приходи са почти за 400 млн. лв..

Дружеството предвижда паричен недостиг в размер на 250 млн. лв., който новият Съвет на шефовете на "Булгаргаз " ЕАД би трябвало да обезпечи в най-кратки периоди, с цел да може да се заплати доставката на природен газ по договорите с съветския и азерския снабдител, както и отговорностите към бюджета за Данък добавена стойност (приблизително 100 млн. лева) и за данък.

Новината идва 10 дни след на "Булгаргаз ". Тя беше последвана от многочислени обвинявания към държавното управление, отправени от представители на ГЕРБ, Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи и лява извънпарламентарна съпротива. Обвиненията бяха в това число за обири, осъществени от новото управление на сдружението, в границите на броени дни след назначението му.

По-рано държавното управление беше уволнението на остарялото управление с "работа срещу ползите на страната ".

По данни на "Булгаргаз " от вторник в сметките на сдружението към 3 февруари е имало единствено 640 хиляди лева и са усвоени 51,730 млн. лева овърдрафти от разнообразни банки.

Според новото управление на сдружението е било явно, че "Булгаргаз " е с влошен паричен поток още от октомври 2021 година, защото в края на 2021 година са направени две цесии с "Българския енергиен холдинг " (БЕХ) на вземания от "Топлофикация София " в размер на 206 млн. лева и все пак сдружението е завършило 2021 година с наличност по банкови сметки от единствено 2 млн. лв..

От публичния снабдител допълват, че след регистрацията на държавната газова борса - "Газов Хъб Балкан ", "Булгаргаз " е търгувал на нея, само че със мощно стеснен брой търговци. В интервала до юни 2021 година "Булгаргаз " изключва търговията с избрани участници в пазара, като осъществените покупко-продажби са се осъществявали единствено с четирима участници на проведения борсов пазар, в случай че към сегашния миг на борсата са регистрирани 49 търговци.

След като частната газова борса "Българска енергийна комерсиална платформа " се записва като настояща борса на природен газ, управлението на "Булгаргаз " стартира да предлага и осъществя продажби на обилни количества природен газ и там. Регистрираните членове на "Българска енергийна комерсиална платформа " са доста по-малко от тези на "Газов Хъб Балкан " ЕАД. Към сегашния миг те са 14.

Сделките на "Българска енергийна комерсиална платформа " са били сключвани с не повече от трима търговци на природен газ, като обилни размери са търгувани главно с един търговец, прибавят от "Булгаргаз ".

Една от първите стъпки, които е подхванал новият Съвет на шефовете на "Булгаргаз " е била да изследва осъществените търговски покупко-продажби на двете платформи, като вследствие на осъществената инспекция се открива следната информация единствено за декември 2021 година, когато държавното сдружение осъществя през тържищата най-голямо количество природен газ: "Булгаргаз " е оперирал и на двете тържища, като покупко-продажбите, осъществени през посочения интервал на "Българска енергийна комерсиална платформа ", са на по-ниска цена от тези на "Газов Хъб Балкан ". Това е довело до пропуснати изгоди за Булгаргаз в общ размер на 1 677 233 лв., се твърди в прессъобщението на публичния снабдител.

"Булгаргаз " счита, че към сегашния миг ликвидността на "Газов Хъб Балкан " е по-голяма, поради по-големия брой участници, записали се за търговия на природен газ. В известието се споделя още, че са отстранени рестриктивните мерки за търговия с част от участниците на тази борса, наложени от предходното управление на сдружението, за разширение на опциите за покупко-продажби с повече участници на българския газов пазар.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР