БулфотоМакедонците са измислена нация - за разлика от българската, която

...
БулфотоМакедонците са измислена нация - за разлика от българската, която
Коментари Харесай

Немски медии за спора между София и Скопие: В 21 век на Балканите още правят политика от исторически клишета, печелят или губят избори от тях

Булфото

" Македонците са " измислена нация " - за разлика от българската, която в София очевидно считат за дарена от Бога, паднала от небето или зародила в следствие от осмоза. "  Няколко коментара във връзка разногласието сред София и Скопие обобщава 

" Франкфуртер Алгемайне Цайтунг " (ФАЦ) осведоми за конференцията, отдадена на евроинтеграцията на Западните Балкани: „ Заради пандемията тя се организира основно посредством видеовръзка и мина под сянката на кавгите сред домакините:

България заплашва да блокира старта на европреговорите със Северна Македония, който в действителност е плануван за декември, в случай че Скопие не одобри като „ само исторически верен “ българския привидно по централни въпроси, засягащи двете езиково и етнически тясно свързани прилежащи страни.

В рамките на председателство на Европейския съвет Германия има намерение да даде подтик за старт на европреговорите със Северна Македония и с Албания още през декември и заради това към този момент от седмици се пробва да посредничи в разногласието на най-високо ниво. Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, канцлерката и външният министър Хайко Маас се включиха в напъните да се откри компромис и да бъде убедена България да отдръпна опасността за несъгласие. “

" И да се разбирате по сред си! "

Кореспондентът на вестника Михаел Мартенс написа и за вчерашното послание на немската канцлерка Ангела Меркел към конференцията: „ … което тя приключи с едно майчинско-даскалско предизвестие към двамата държавни ръководители: „ И да се разбирате между тях – не забравяйте това, доста е значимо! “ Дали тези предизвестия ще дадат плод – не стана ясно във вторник. От Скопие се чува, че възможностите наподобяват зле. “

Изданието „ Нюрнбергер Блат “ също цитира Меркел, стопира се в детайлности на напреженията сред София и Скопие и написа за главните запаси на българското държавно управление:

„ По-конкретно става дума за това, че Северна Македония визира съществуването на македонско малцинство в България. Правителството в София и изключително дребната националистическа партия Вътрешна македонска революционна организация, която е младши сътрудник на премиера Борисов, отхвърлят това. Българските националисти считат, че цялото славяноезично население на Северна Македония е в действителност етнически българско. В този подтекст София апропо упорства да се промени и обозначаването на езика в Северна Македония: тъй като ставало дума за български акцент, трябвало той да бъде именуван „ формален език на Северна Македония “, “ разяснява „ Нюрнбергер Блат “.

В публикацията на ФАЦ четем още: „ Всъщност нито Заев, нито членове на неговия кабинет публично са се изказвали за съществуването на македонско малцинство в България. От Северна Македония казват още, че през 21 век не е работа на страните да вземат решение какви малцинства има и какви няма. Неофициалното компромисно предложение планува Скопие да признае документално, че македонският език, който се приказва в Северна Македония, е бил кодифициран едвам след края на Втората международна война. И въпреки че този факт самичък по себе си е неоспорим, във вторник въпреки всичко не стана ясно дали това ще докара до доближаване. “

" Дарена от Бога "

А ето по какъв начин балканският сътрудник на „ Франкфуртер Алгемайне Цайтунг “ Михаел Мартенс разяснява българските искания:

„ Българското държавно управление ще се откаже от своето несъгласие, единствено в случай че македонците са подготвени да одобряват преобладаващия в България исторически взор над тематиката. Според него, македонците са „ измислена нация “ - за разлика от българската нация, която в София очевидно считат за дарена от Бога, паднала от небето или зародила в следствие от осмоза. “

Мартенс, който е отличен ценител на Балканския полуостров, напомня: „ Историята е могъща власт на Балканите. И който отхвърля това факсимиле, самичък става жертва на друго факсимиле. Защото никой не може да отхвърли, че посредством властта на историята там се прави политика, че посредством нея към момента се печелят или губят избори. “

Михаел Мартенс написа и за Откритото писмо, в което 40 български историци, лингвисти, литературоведи и академични преподаватели остро подлагат на критика историческата политика на българското държавно управление. Той цитира подписалите, съгласно които е доверчив опитът на част от българската историческа просвета да показа историческите идентичности като научно измерими величини. Авторът обобщава: „ Това писмо е значимо и оттатък съответния мотив, тъй като в него намерено се нападна съюзът сред национално настроените историци и държавното управление. Такива съюзи в разнообразни разновидности съществуват във всички балкански страни, където в историческата просвета един против различен са изправени два лагера: единият търси интернационално самопризнание, а другият обслужва одобрени национални стандарти и като заплащане получава държавни запаси, чието разпределение управлява. Ето за какво историците, притежаващи институционална власт в балканските страни, не постоянно са най-светлите мозъци в своята дисциплинираност. Те не считат, че имат дълг към самостоятелната изследователска активност, а дефинират ролята си като обслужване на народа и на страната. Подобни възгледи за историята неведнъж се срещат в националните академии на науките, и то най-много по върховете им. Увита в пашкула на „ националната “ историография, с ясни облици на врага и без никакви полутонове, такава изследователска активност от ден на ден губи връзката си с интернационалните стандарти. В резултат пораждат национално лимитирани диалози със самите себе си. И въпреки всичко, във всички страни от района има многочислени превъзходни историци, които не желаят да обслужват национализма, а желаят да работят и да разгласяват в благозвучие с най-високите стандарти. Тъкмо те проговориха на всеослушание и в България. “

А някои в Западна Европа дори ще се зарадват

В края на една от двете си публикации във ФАЦ Михаел Мартенс написа:

„ Конфликтът е важен за цяла Югоизточна Европа. В тази част от континента са склонни да товарят историческите разногласия с особена значимост, така че в случай че консенсусът по противоречиви двустранни исторически въпроси се трансформира в предусловие за началото на присъединителните договаряния за ЕС, това бързо ще заличи всички вероятности за евроразширяване. Защото всички държави-членки на ЕС от района в разширения му вид (Гърция, България, Румъния, Унгария и Хърватия) се намират в разнообразни спорове по един или различен исторически въпрос с държавите-кандидатки. Става дума за територии, за протичането и края на войни, за оценката на исторически персони, за съществуването или отсъствието на разнообразни малцинства. Ако съглашението по сходни противоречиви въпроси бъде заложено като аршин за участие в ЕС, политиката за разширение на Евросъюза на Балканите ще се провали. Това, естествено, няма да огорчи всички в Западна Европа, “ установи в края на публикацията си Михаел Мартенс.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР