10 интересни факта за будизма, които може би не знаете
Будизмът на санскрит значи „ Учение на пробудения “ и съставлява религиозно-философска система за духовното събуждане, учредена сред VI и IV век пр.н.е. от Сидхарта Гаутама (Буда).
Самите почитатели, които въпреки и да са най-многобройни в Азия, надвишават 500 милиона из целия свят, го назовават Будхадхарма, в превод „ Учението на Буда “.
Тъй като будизмът не е изключително известен в България, през днешния ден сме ви приготвили 10 забавни обстоятелството за религията, които може би не знаете, само че несъмнено биха ви заинтригували.
1. Мнозина мислят, че будистите считат за собствен господ Буда. Всъщност той е само учителят, който е основал философията за реализиране на нирвана. Религията е нетеистична, т.е. будизмът не уважава концепцията за Единствения или Всевишния. Тази философия също няма и своя свещена книга, както в други религии, само знания, които са непокътнати в доста от азиатските езици.
2. Думата „ Буда “ в действителност е купа и значи „ този, който е безсънен “ и се отнася за постигане на вътрешното прояснение.
3. Самоубийството в будизма не се преглежда като грях, а просто като изхвърляне на неповторимата опция за генериране на позитивна карма.
4. Карма в будизма значи силата, която задвижва Самсара, т.е. цикъла на раждане и гибел. Всяка мисъл, вероятно желание или деяние провокира карма, която може да бъде позитивна или негативна и въздейства на сегашния или идващия живот.
5. Стив Джобс, след едно от пътуванията си до Индия като младеж, се е върнал будист.
6. Двете най-високи скулптури в света са на Буда. А в Мианмар (Бирма) се намира Thanbodhay Pagoda, в която се съхраняват 582 357 скулптури на Буда.
7. Хората мислят неправилно, че будизмът се свързва с вегетарианството. Всъщност Буда в никакъв случай не е упорствал за това. Будизмът се осланя на лишаването от несъразмерни удоволствия, стане ли дума за храната. По различен метод казано будистите ядат най-необходимото само, с цел да поддържат тялото живо.
8. Будизмът, за разлика от другите религии, гледа на науката и новите технологии извънредно доброжелателно. Много будистки монаси считат, че без значение от развиването на света, будизмът постоянно би могъл да се приспособява към новото, тъй като не считат философията си за идеална и приключена.
9. Символът на свастиката, който е известен на Запад като знака на фашизма, в действителност в будизма символизира божественост и нематериалност.
10. Основната процедура в будизма е себепознанието. Буда е забранявал даже на своите възпитаници да одобряват всяка негова дума за чиста монета, защото религията се основава на това, че всеки самичък би трябвало да открие личната си истина.