bTVПрез 2018 г. в България са продадени близо 20 000

...
bTVПрез 2018 г. в България са продадени близо 20 000
Коментари Харесай

Ще спре ли вноса на стари дизелови автомобили през 2021 г.?

bTV

През 2018 година в България са продадени близо 20 000 дизелови автомобила на възраст над 10 години

България прави първа крачка към ограничението на търговията със остарели дизелови коли. Министерството на околната среда и водите предлага oт 1 янyapи 2021 година да се забрани вносът на коли втора употреба с екологичен клас под Евро 4.

Това планува планът на Национална стратегия за надзор на въздуха, която е оповестена за публично разискване.Ако предлагането стане факт, от 2021 година коли с екологичен клас евро 3 няма да се оферират по автокъщите. Те са с цени към 3000 лв. и възрастн 18 години.

Най-близкото до тези коли, което ще се предлага на пазара, е екологичен клас евро 4, за цена към 3600 лв. и 5 години по-нова.

България и Естония са единствените страни в Евройпеския съюз, в които през миналата година продажбите на дизелови коли са се усили. В Eвpoпeйcĸи cъюз cпaдът е приблизително 18 %.

„ Българинът избира евро тройката, тъй като е по-евтин автомобил, частите са по- евтини, сервизите им обръщат повече внимание, по-малко електроника има в колите. Хората от провинцията единствено търсят евро тройки ”, счита търговец на коли Васил Кацарски.



„ Един град, който има по-високи замърсявания би трябвало да вкара политика за по-строги ограничавания. Градове който нямат могат да бъдат малко по-отпуснати ”, счита някогашният екоминистър Юлиян Попов, който е и съветник на Европейската климатична фондация за Централна и Източна Европа.

Бившият министър на околната среда Юлиян Попов споделя, че старите и евтини дизелови коли излизат скъпо на природата и здравето ни.

„ Предложенията са навременни. Албания да вземем за пример забрани импорт на коли, които са по-стари от 10 години. Като помислим една остаряла кола, която е на 10 години, сега, в който влезе в България, стартира да старее. Преди 10 години екологичните правила на колите бяха доста много по- ниски, в сравнение с това, което се изисква сега ”, счита Попов.

Търговците на коли настояват, че всяка трета поръчка е за дизелов автомобил.

„ Вървят повече, по са издръжливи и по икономични, въпреки че замърсяват околната среда. Ще си го карам ”, споделя Радослав Христов.

През 2018 година в България са продадени близо 20 000 дизелови автомобила на възраст над 10 години. Предвижда се да се понижи доста и броят на дизеловите рейсове в градския превоз. До 2030 те би трябвало да са 50% по- малко, а до 2050 година да няма нито един.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР