Британците не желаят да работят във ферми и не е

...
Британците не желаят да работят във ферми и не е
Коментари Харесай

Британците не искат земеделска работа

Британците не желаят да работят във ферми и не е ясно кой ще прибира реколтата след Brexit, написа вестник The Independent. Само един % от работещите във ферми са английски жители. Повечето селскостопански служащи идват от Източна Европа и не е ясно кой ще работи в селското стопанство, откакто се постави завършек на свободното придвижване на работа мощ в границите на Европейски Съюз.

Днес Англия е изцяло подвластна от задграничните служащи, с цел да прибере плодовете и зеленчуците си. Според Националния съюз на земеделските производители от 60 000 сезонни служащи в региона предходната година едвам 1% са британци. Огромното болшинство идва от Източна Европа, изключително България и Румъния, написа вестникът, представен от Фокус. Докато Англия е част от Европейския съюз, вратите й са необятно отворени за " свободното придвижване " на работна мощ, в това число тези сезонни земеделци, които идват в продължение на четири или пет месеца, получават възнаграждение в английски лири и се завръщат у дома за зимата.

Но защото Англия се готви да напусне Европейски Съюз, като постави завършек на свободното придвижване, земеделските производители започнаха да се паникьосват: Кой ще прибере реколтата през идната пролет? Вече дефицитът на работна ръка, породен от икономическите промени, е довел до гниене на хиляди тонове ягоди, създавани по най-високи технологии.

Жакди Грийн, основен изпълнителен шеф на кооперацията на производителите на плодове от " Бери Гардънс ", отбелязва 30-40% дефицит на труд тази година. По време на акцията за Brexit през 2016 година безпокойството във връзка с всеобщата миграция беше от първостепенно значение, подхранвано частично от изказвания, че да вземем за пример милиони мюсюлмани ще дойдат незабавно щом Турция се причисли към Европейски Съюз. (Турция не е в съюза и няма вероятността да се причисли в обозримо бъдеще.)

Критиците на Brexit обаче настояват, че Англия обезверено се нуждае от задгранични служащи - освен " най-хубавите и най-блестящи " в региона на финансите, техниката и медицината, които към момента могат да бъдат обезпечавани, само че тези, които почистват хотелските стаи в Брайтън и берат домати в Норфолк.

Ако надалеч по-малко служащи идват от Европа, тези работни места ще би трябвало да бъдат заети от британци, които не наподобяват доста запалени за сходна работа - или да бъдат контрактувани от Беларус или Непал или от Филипините. В предишното Англия имаше такава скица за задгранични фермери, само че тя бе анулирана и в този момент има възходящи апели да се рестартира. /investor.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР