Великобритания се готви да понижи възрастовата граница за гласуване
Британското държавно управление разгласи желанието си да даде право на глас на младежи на възраст 16 и 17 години във всички избори в Обединеното кралство. Мярката е част от огромна промяна на изборната система, оповестява Ройтерс, представена от News.bg.
Предложението, което следва да бъде прегледано и утвърдено от Народното събрание, цели да уеднакви изборните права във всички елементи на страната. В момента младежите в Шотландия и Уелс към този момент могат да гласоподават на локални и парламентарни избори, провеждани от районните държавни управления.
„ Предприемаме дейности за унищожаване на бариерите пред присъединяване, с цел да подсигуряваме, че повече хора ще имат опция да се ангажират с демокрацията в Обединеното кралство “, съобщи заместител министър-председателят Анджела Рейнър.
Избирателната интензивност на общите избори през 2024 година е била едвам 59,7% най-ниската от 2001 година насам, сочи отчет на английския парламент.
Според данни на Библиотеката на Камарата на общините, в страните, където възрастовият предел за гласоподаване е свален до 16 години, това не води до значително деформиране на изборните резултати. Напротив 16-годишните се оказват по-склонни да гласоподават при първа опция, спрямо 18-годишните.
Лейбъристката партия, която завоюва изборите преди година, само че загуби част от електоралната си поддръжка, бе поела ангажимент за намаление на възрастовата граница за гласоподаване.
В рамките на промяната се планува и разширение на допустимите форми на персонална идентификация. Сред новоприетите документи ще бъдат банкови карти, цифрови версии на шофьорски книжки и карти на ветерани, издадени във Англия.
Като отговор на възходящите опасения от непозната интервенция в изборния развой, държавното управление ще ускори контрола върху политическите дарения. Това включва инспекции на вноски над 500 паунда от неучредени асоциации, както и затваряне на законови малки врати, употребявани от фиктивни компании.




