Британският премиер Борис Джонсън подаде оставката си като лидер на

...
Британският премиер Борис Джонсън подаде оставката си като лидер на
Коментари Харесай

Каква е ролята на кралицата в оттеглянето на Борис Джонсън

Британският министър председател Борис Джонсън подаде оставката си като водач на партията си, както и като министър-председател през вчерашния ден, 7 юли. Много хора във Англия и отвън нея обаче се запитаха каква е или би била ролята на кралицата в сходна обстановка?
 Кралица Елизабет, годишният отчет за монархията и за какво тя към този момент има по-малко отговорности
Тайна смяна за кралица Елизабет

Елизабет към този момент има по-малко отговорности

Фразата Activate the Queen ( " Активирайте кралицата " ) стана доста известен хаштаг в обществените медии.

От People прецизират, че тя най-вероятно е пристигнала от коментар на редактора на The Times Джак Блекбърн, съгласно който Джонсън не бил подал самичък оставка. " Това ще задейства кралицата. Принципите " Ласелс " ще я накарат да отхвърли настояването му за разформироване на Народното събрание. След това тя би трябвало да реши дали да го уволни или не ".

Need an English to American translation,.
— Angela Dallman (@angeladallman)
Очевидно Блекбърн не се оказа прав, тъй като не се наложи кралицата да се меси в политиката на страната си - по-късно същия ден Борис Джонсън подаде оставка. Колкото до Принципите " Ласелс ", те водят началото си от персоналния секретар на бащата на Елизабет крал Джордж VI Томи Ласелс.

Ласелс е значима фигура за ръководството на Джордж VI, както и за първите месеци от възкачването на престола на Елизабет II. Въпросните правила са изискванията, при които монархът има право да откаже на министър-председател да разпусне Народното събрание.
 Снимка 580341

Условията на Ласелс са три: кралицата има право да откаже на премиера, в случай че Народното събрание към момента работи ефективно; в случай че предварителни избори биха навредили на стопанската система на страната; и в случай че кралицата разполага с различен министър-председател, който мигновено да заеме мястото му.
 Снимка 580343

Припомняме, че за цялото си 70-годишно ръководство Елизабет II е останала релативно неутрална по отношение на политиката в страната си. Борис Джонсън е 14-ият министър-председател по време на нейното царуване. Първият е Уинстън Чърчил.
Източник: lifestyle.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР