Британски изтребители осъществиха първия си полет над Полша рамките на

...
Британски изтребители осъществиха първия си полет над Полша рамките на
Коментари Харесай

Британски изтребители осъществиха първия си полет в "Източен страж"

Британски изтребители реализираха първия си полет над Полша рамките на задачата на НАТО " Източен пазач " (Eastern Sentry) за подсигуряване на въздушното пространство на източния фланг на алианса, съобщи Ройтерс.

Русия - Украйна

Руските МиГ-31 над Естония пренебрегнали сигналите на водачите от НАТОНАТО ще употребява турска система за наблюдаване след съветските нахлувания по въздухЗеленски приказва за контрафанзива, основава щурмови войски, намира се с Тръмп в Ню Йорк

Мисията, която бе оповестена от английското държавно управление в понеделник по отношение на нарушаването на полското въздушно пространство, изпраща " ясния сигнал, че въздушното пространство на НАТО ще бъде предпазено ", написа в изказване на английския министър на защитата Джон Хийли. Два изтребителя " Тайфиун " на Кралските военновъздушни сили излетяха в петък вечерта от английска военна база в Източна Англия, с цел да възпират и отблъскват въздушните закани от Русия, отбелязва английският министър. В текста се показва, че изтребителите са се завърнали в Обединеното кралство рано сутринта в събота.

Британското държавно управление сподели, че " Източен пазач " е отговор на " най-значителното нарушение " на въздушното пространство на НАТО от Русия досега.

На 10 септември полският министър председател Доналд Туск съобщи, че страната му е задействала свои и натовски средства за въздушна защита, с цел да смъкна дронове, навлезли във въздушното ѝ пространство след съветска въздушна офанзива против Западна Украйна. Полската войска назова нарушаването на полското въздушно пространство " акт на експанзия ".  Министерството на защитата на Русия съобщи, че не е възнамерявало офанзиви против обекти в Полша, а съветският шарже д'афер във Варшава сподели, че дроновете са пристигнали от Украйна и упрекна полското държавно управление в " антируски настроения ".

Талин с оценка на въздушна защита на НАТО

Естонският министър на защитата Хано Певкур съобщи, че Талин и НАТО са реагирали по подобаващ метод на нарушаването на въздушното пространство на Естония от съветски изтребители, съобщи ДПА.

Инцидентът демонстрира, че системата за въздушна защита на алианса работи добре и дейно и че има воля за потреблението на мощ, в случай че се наложи, сподели Певкур след съвещание в естонския парламент.

Националната комисия по защита и Комисията по външни работи към законодателния орган довечера се събраха на изключителна сесия.

" НАТО реагира съответно ", акцентира и естонският външен министър Маргус Цахкна.

По данни на Естония в петък три изтребителя МиГ-31 на съветските военновъздушни сили са навлезли във въздушното пространство на балтийската страна, която е членка на алианса. Инцидентът е станал в региона на Вайндлоо, дребен остров, ситуиран във Финския залив в Балтийско море. Съюзниците от НАТО реагираха неотложно и прехванаха съветските изтребители.

" НАТО работи тъкмо както е контрактувано. Нямаше директна военна опасност за Естония, само че ние изрично не одобряваме Русия да нарушава въздушното пространство на Естония и НАТО ", сподели още Цахкна.

Москва съобщи, че три съветски изтребителя МиГ-31 са направили планов полет от Карелия до Калининградска област и добави, че въздушното пространство на Естония не е било нарушено. Талин обаче отхвърли изказванията на Москва.

След случая Естония изиска съвещания по Член 4 от Договора за НАТО. Този член планува съвещания със съдружниците, в случай че страна от алианса счита, че е била сложена под външна опасност. Прилагането на Член 4 от Естония се преглежда от другите съдружници като изцяло подобаваща стъпка, означи естонският външен министър.

Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР