Братята Радослав и Митко Лебешковски бяха задържани по разследване за

...
Братята Радослав и Митко Лебешковски бяха задържани по разследване за
Коментари Харесай

Кои бяха Наглите - зловещите похитители, разяли пръстите на своите жертви

Братята Радослав и Митко Лебешковски бяха арестувани по следствие за отвличания, свързани с изгубването на двама мъже. Според източници от следствието, претекстът за отвличанията е обвързван с откраднати 160 кг кокаин на стойност няколко милиона лв., който един от изчезналите мъже е трябвало да охранява. Дрогата е била превозена от европейско пристанище към Турция, само че е изчезнала при мистериозни условия.

Братя Лебешковски към този момент са били в центъра на медийното внимание по време на следствието и процеса срещу злокобната тайфа за отвличания " Наглите ", само че тяхното присъединяване не бе доказано с безапелационни доказателства.

Да си напомним - кой бяха " Наглите " и каква присъда получиха Лебешковски

Бандата " Наглите " се превърна в знак на невижданата свирепост и професионализъм в ъндърграунда, извършвайки серия отвличания на родственици на предприемачи с претенции за големи откупи сред 2007-2009 година.

За да наложат страха и да показват властта си, те не се двоумят да отрязват пръсти на жертвите си при закъснение на заплащанията на откупите.

Стратегията им е деликатно планувана и изпълнена, което кара проверяващите да допускат, че зад интервенцията може да стои даже доктор, а методите им на гнет стават все по-зловещи.

Братята Радослав и Митко Лебешковски бяха разследвани като членове на бандата „ Наглите “, само че тока и не бяха наказани за присъединяване в бандата. Макар прокуратурата да изиска по 10 години затвор за братята, наказването им бе надалеч по-ниско.

Бяха приети за отговорни единствено за нелегално владеене на оръжие и патрони, открити в дома им. Присъдите, които ми бяха наложени, бяха условни.

Бандата за отвличания и откупи „ Наглите “

Групата „ Наглите “ е една от най-страшните и злокобни банди в актуалната българска престъпност, оставила след себе си освен смут, само че и голям брой неразкрити закононарушения.

Действаща сред 2007 и 2009 година, бандата прави серия от 25 отвличания, разтърсвайки страната с тяхната свирепост и жестокост. Доказаните закононарушения са на половина.

Основната им цел била да изнудват жертвите си за големи откупи. Общата сума на желаните откупи съгласно разследващите възлиза на – 45 милиона евро, само че групата съумяла да прибере към 4 милиона. 

Бандата работила в дребен, само че извънредно професионален екип от шест души – водач, наблюдаващ и четирима, които осъществявали самото похищение на жертвите, разкриват управляващите по време на следствието.

Сред известните жертви на „ Наглите “ се открояват персони, които по това време бяха извънредно известни в България. Ангел Бончев, някогашен президент на футболния клуб „ Литекс “, похитен през 2008 година и по време на похищението бил заставен да подари голяма сума от 157 000 евро на фондация. Заедно с него, неговата брачна половинка Камелия Бончева също беа отвлечена при предаването на откупа. Сред жертвите е и Михаил Краус, наследник на някогашния транспортен министър Вилхелм Краус, който също попадна в мрежите на бандата.

„ Къщите на ужасите “, в които " Наглите " държат някои от жертвите, са описвани от жертвите като пъклен пространства, където пленниците били връзвани с белезници, а на някои им били поставяни тапи в ушите, с цел да бъдат изолирани от всевъзможни външни звуци. Някои от тях са принудени да прекарат дълго време в тези „ кафези “, подложени на непрекъснат стрес и страдалчество, до момента в който не се платят желаните откупи. 

През декември 2009 година, след два огромни удара от страна на Министерство на вътрешните работи, групата е разрушена и задържана. Прокуратурата стартира да разплита голямата незаконна мрежа, а членовете на бандата са изправени пред съда. 

Групата " Наглите " остави трайни следи в обществото и в правосъдната система. 

Жертви на " Наглите "

Ангел Бончев – някогашен президент на футболния клуб „ Литекс “, похитен през 2008 година и заставен да подари 157 000 евро на фондация.

Камелия Бончева – брачна половинка на Ангел, отвлечена при предаване на откуп.

Михаил Краус – наследник на някогашния транспортен министър Вилхелм Краус.

Мехмед Чакър, Джорджио Марков, Венислав Величков, Георги Георгиев, Васил Маникатов, Киро Киров, Борислав Атанасов, Румен Гунински и Борислав Динев. 

444 години затвор за " Наглите "

Процесът против арестуваните при полицейската интервенция " Наглите " стартира на 22 декември 2010 година.

През 2012 година Софийски градски съд осъди Ивайло Евтимов – Йожи, Прокопи Прокопиев – Културиста, Даниел Димитров-Релето и Любомир Димитров-Гребеца за отвличанията. Ивайло Евтимов – Йожи, Прокопи Прокопиев – Културиста и Даниел Димитров-Релето получиха по 18 години затвор, Любомир Димитров-Гребеца - 15 години затвор.

Братята Радослав и Митко Лебешковски получиха санкции за държане на муниции - Радослав Лебешковски получи 1 година условно с 3 година изпитателен период, а Митко Лебешковски – 2 година условно с 4 година изпитателен период.

Съдът откри доказателства за 12 от общо 13 отвличания. Единственият, за чието похищение не бяха приети отговорни, е Румен Гунински. За него съдията показва, че като доказателства има единствено обясненията на Любомир Димитров, не е открита обаче даже и къщата, където Гунински е бил държан.

Двама от " Наглите " бяха оправдани. Това са Павел Петков и Цветозар Славчев. 

Общо присъдените години са 444. 

Общо насъбраните присъди за Ивайло Евтимов са 130 години, за Прокопи Прокопиев – 125, за Даниел Димитров – 110 години, за Любомир Димитров – 76 години. Четиримата обаче ще лежат надлежно 18 и 15 години за Любомир Димитров, защото в българската правосъдна система се дефинира едно общо най-тежко наказване. Съдия Магдалинчева дефинира за тримата 12 години, а за Любомир Димитров 10 година, само че поради забележителния брой отвличания и тежките закононарушения, тя ги завиши с по 6 години за Йожи, Поли Културиста и Релето и добави 5 години към наказването на Гребеца.

През март 2013 година Софийския апелативен съд удостоверява присъдите на наказаните, само че ги оневинява за отвличанията на рецидивиста Васил Маникатов, някогашния митничар Георги Георгиев-Пурата и на Борислав Атанасов.

През 2014 година Върховния касационен съд понижава присъдата на Любомир Димитров–Гребеца от 15 на 10 година поради дадените от него признания по време на досъдебното произвеждане, които по-късно отрекъл, само че помогнали за осъждането на групата. Присъдите на останалите остават непроменени.

Така въпреки съгласно прокуратурата в групата " Наглите " да е имало 8 души, съдът откри доказателства за четирима.

Убийството на Шкафа и Сапата 

Кирил Кирилов - Шкафа, също бе обвинен участник в бандата " Наглите ". Той беше погубен на 24 март, малко преди 22.00 часа пред блок 353 в " Младост 3 ", до момента в който се прибирал с дамата, която живее на фамилни начала. Срещу него е стреляно 7-8 пъти, като е улучен на три места. Опитал се да избяга, само че откакто е бил ранен в крайници, бил настигнат и доубит пред входа на блока, в който живеел.

Кирилов беше с мярка за неотклонение " подписка " и името му се свързваше с отвличанията на предприемача Кирчо Киров и студента Румен Гунински. Кирилов е водел отвлечените към тайната квартира край Вакарел. Той е бил доближен на боса на групата Прокопи Прокопиев.

Иван Пайнавелов–Сапата също е погубен преди да стартира делото.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР