Гръцки фермери блокираха границата с България за 6 часа, заплашват с нови действия
Близо шест часа продължи блокадата на граничните пунктове „ Кулата “ и „ Илинден “ през днешния ден. Причина са митингите на гръцките фермери. Те упорстват за угаждане на своите претенции към държавното управление в Атина.
Фермерите оповестиха, че няма да прекратят блокадите, до момента в който претенциите им не бъдат изпълнени. Те са изпратили лист с съответни претенции.
Проблемът с блокадите се разраства. Той към този момент рефлектира и върху граничните пунктове с Турция. Там се образуват дълги опашки от камиони.
Днес гръцките фермери трансформираха тактиката си. Граничните пунктове с България ще бъдат затваряни за камиони следобяд. Предвиждат се и почасови прекъсвания при Кавала и Лариса.
Опашката от товарни коли на границата с Турция доближи 15 километра. Това е резултат от пренасочването на трафика. Движението към „ Капитан Андреево “ и „ Лесово “ е извънредно интензивно.
Премиерът Кириакос Мицотакис се съгласи на отстъпки. Той ще организира договаряния с протестиращите през идната седмица. Това е опит за разрешаване на рецесията.
Протестите обгръщат над 5000 трактора и 54 блокади в цяла Гърция. Сред тях е и затваряне на националния път Атина–Солун. Има проекти и за ескалация на дейностите. Фермерите заплашват със прекъсване на електрозахранването на Солун.
Основните претенции на фермерите включват по-ниски индустриални разноски. Те упорстват и за заслужено систематизиране на дотациите. Искат промени в организацията ОПЕКЕПЕ против корупцията. Търсят и поддръжка против климатичните промени.
Правителството в Атина приканва към разговор. То дава обещание помощ. Започнато е отчасти погашение на дотации, макар корупционен скандал. Междувременно, водачи от границата с Турция се оплакват от многодневни забавяния.




