Близо 37 години ще трябва да работят днешните 15-годишни младежи.

...
Близо 37 години ще трябва да работят днешните 15-годишни младежи.
Коментари Харесай

Почти 37 години ще трябва да работят днешните тийнейджъри

Близо 37 години ще би трябвало да работят днешните 15-годишни младежи. Изчислението направиха от Евростат като съпоставиха предстоящата дълготрайност на трудовия живот в страните от европейския съюз. Темата разяснява Ева Костова в рубриката " Числата на седмицата " по  NOVA.

С повече от 2 години се е повишила предстоящата дълготрайност на трудовия живот през последните 10 години. След лек спад маркиран през пандемичната 2020 година, продължителността продължава да пораства.

Всички 15-годишни през днешния ден ще би трябвало да работят приблизително през 37 години от живота си. Мъжете ще работят 4 години и половина повече от дамите, само че с времето разликата сред двата пола постепенно се топи. 

Очертава се най-дълго да работят тези, които живеят в Северна Европа. Първото място е за Нидерландия, за чийто младежи европейската статистика пресмята, че ще бъдат част от работната мощ на страната си в продължение на близо 44 години. Следват ги Швеция и Дания, като във всички тях, предстоящата дълготрайност на трудовия живот е над 40 години. Колкото, нагледно казано, по на юг слизаме, толкоз повече тя се съкратява.

Държавите от централната част на континента са в средата на класацията, а южните – в края ѝ. България се подрежда на 23-та позиция с 34,5 години предстояща дълготрайност на трудовия живот. Малко по-кратко се планува да работят младите ни съседи от Гърция. Следват ги хърватите, италианците, а последното място е за Румъния, с най-ниската дълготрайност от 32 години. Именно в тези страни и разликата сред двата пола е и най-голяма.

Според проучване на Европейския център за развиване на професионалното образование, през идващите 10 години най-вече ще пораства потребността от работна ръка в бранша на услугите за осведомителни и информационни технологии. 

Най-търсени специалности се планува за бъдат другите експерти, асоциираните такива, а на трето място мениджърите. Спад обаче се чака в търсенето на търговци, служители, само че най-много на селскостопански служащи, с даже една трета.

Ново проучване на Евростат отрежда на страната първо място - у нас през последната регистрирана година са се дипломирали най-вече лекари на глава от популацията. Общия им брой в целия Европейския съюз е близо 70 хиляди, което значи че на всеки 100 хиляди жители на общността, 15 души и половина са туко що дипломирали се медици.

В България това число е двойно по-голямо, защото у нас дипломиралите се лекари на 100 хиляди души население са близо 30. 
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР