Близо милион души в България не могат да си позволят едноседмична почивка
Данните сочат, че общо 40 милиона работещи, или 15% от всички в Европейски Съюз, не могат да си разрешат едноседмична почивка отвън дома – в личната си страна или в чужбина. Броят им се е нараснал с близо 2 милиона за една година.
Анализът сочи, че България също попада в листата на страните с най-голямо нарастване на броя на хората, за които ваканцията е разкош. Според данните през 2022 година за над 957 000 работещи българи едноседмичната отмора е мираж.
Спрямо миналата година нарастването им е с над 2%.
Най-голям растеж на по този начин наречената беднотия във връзка с почивките е регистриран във Франция – с 2,5% или съвсем 1 000 000 повече работещи са принудени да си останат вкъщи. Сред страните с максимален дял служащи, които не могат да си разрешат отмора, са също Румъния – всеки трети, Кипър и Гърция – всеки четвърти.
От Европейската конфедерация на профсъюзите предвиждат, че данните за 2023 година могат да бъдат още по-лоши след рекордното нарастване на цените на почивките през предишното лято, съчетано с намаляването на действителните заплати в целия съюз през предходната година заради инфлацията. И акцентират, че груповото договаряне освен обезпечава по-справедливо възнаграждение, само че и служащите, които са обхванати от него, се радват на до две седмици повече отпуск всяка година.
Приетата Директива за минималните работни заплати изисква от всички страни членки да подсигуряват, че най-малко 80% от служащите са обхванати от групови трудови контракти. Крайният период за въвеждане на Директивата в националното законодателство е 15 ноември.