Благодарни сме на България, че сте на светлата страна на

...
Благодарни сме на България, че сте на светлата страна на
Коментари Харесай

Зеленски: Украйна винаги ще подкрепя България и ще ви бъде благодарна, че ни помогнахте

Благодарни сме на България, че сте на светлата страна на историята. Украйна ще ви поддържа постоянно и ще ви бъде признателна, че ни помогнахте в нашата отбрана. Това обръщение насочи украинският президент Володимир Зеленски, който е на публично посещаване в страната.

Той взе участие в открита социална полемика с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел, която се организира в Националния исторически музей в София. Зеленски дава отговор на въпроси на публицисти и жители, свързани с войната в Украйна, българската помощ и геополитическата обстановка сега.

Украинският водач изясни, че повода да посети България през днешния ден е дефицитът на няколко неща - " недостиг на съответни оръжия, недостиг на време ".

" Убеден съм, че имаме доста другари и позволете да се обърна към вас точно като другари. Всичките ни диалози в България бяха доста значими и съдържателни ", съобщи той.

Президентът посочи и украинските триумфи - близо 1900 градове от украинската земя към този момент са осовобдени от ръцете на съветските окупатори след 24 февруари: " Доказахме че Русия няма ракети, които да не могат да бъдат свалени. Путин изживява оскърбление, има потребност от оръжие, с цел да продължи терора над Украйна " - всичко това съгласно Зеленски демонстрира, че съветският водач става все по-слаб и военните му упоритости няма да се оправдаят.

Различни позиции с президента Радев

Украинският държавен глава беше запитан и за срещата му с неговия сътрудник Румен Радев, с който са намерили схващане по аспектите за енергетиката и формулата на мира, само че не и за поддръжката с оръжие.

" Имаме разнообразни визии. (Радев) счита, че това би означавало ескалация да се дава помощ на украйна, а аз считам, че не е - това е отбрана. Това е изцяло друга философия. Няма да подлагам на критика президента, аз съм на посетители. Аз почитам вашата страна и вашия избор ", сподели той.

Зеленски разяснява частично и вътрешнополитическата обстановка в България, като похвали постоянното държавно управление:

" Обърнете внимание на своята страна. България имаше разнообразни политически течения. Те и в този момент съществуват. Това е народна власт. Кое е значимото? Независимо от броя на тези, които са срещу - болшинството се сплоти. Тази коалиция, това държавно управление, което имате в този момент - то се сплоти. Ние общувахме с хора, които през днешния ден са дружно в коалиция, в която нямаше да бъдат дружно преди този момент, само че те се сплотиха в името на своята страна ".

" Свобода или гибел "

Украинският президент изрази мнение, че България рискува, в случай че Украйна загуби войната.

По време на полемиката думата взе и министър председателят Николай Денков, който изрази поддръжката си за нападнатата страна:

" Днес споделих на президента Зеленски в нашата среща, че всички сме израстнали в детство в учебното заведение си с думите на нашите възрожденци: " Свобода или гибел ". Няма по-ярък знак на този лозунг от това, за което се борят украинците през днешния ден - независимост или гибел. Да се надяваме, че ще реализиран свободата, а оттова ще пристигна и мирът ", съобщи той.

Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР