Бившият съдия от Върховния административен съд (ВАС) и настоящ член

...
Бившият съдия от Върховния административен съд (ВАС) и настоящ член
Коментари Харесай

Член на съдебния съвет се закле като съдебен заседател

Бившият арбитър от Върховния административен съд (ВАС) и сегашен член на Висшия правосъден съвет (ВСС) Светла Петкова се закле през днешния ден като правосъден заседател дружно с още 180 души пред общото заседание на съдиите на Софийския градски съд (СГС), осведоми " Правен свят ".

Председателят на съда Калоян Топалов е поискал на новите правосъдни заседатели да бъдат самостоятелни, да се вслушват в сърцето, само че и в разсъдъка си, да са подготвени за всевъзможни провокации, защото Софийският градски съд постоянно е в окото на бурята.

По информация на профилирания уебсайт Петкова няма да поеме новите си функционалности незабавно, а след края на мандата ѝ като член на Висш съдебен съвет, който е на 3 октомври.

Според Закона за правосъдната власт мандатът на правосъдните заседатели е четири години и стартира да тече от датата, на която поставят клетва.

Законът планува също по този начин в период до три месеца след клетвата правосъдният админ или административният секретар на съответния съд и Националният институт на правораздаването да провеждат и проведат начално образование на правосъдните заседатели.

Светла Петкова се е записала на образование на 20 юли, осведоми още уеб сайтът.

Според Закона за правосъдната власт правосъден заседател не може да е подобен в различен съд; да е общински консултант от правосъдния регион, за който е избран; да взе участие в управлението на политическа партия, коалиция или организация с политически цели; да работи в съд, прокуратура, следствени органи, Министерството на вътрешните работи или в други органи от системата за национална сигурност, намиращи се в правосъдния регион, за който е определен.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР