Бившият директор на НСО предупреди за рискове при промяна на

...
Бившият директор на НСО предупреди за рискове при промяна на
Коментари Харесай

Румен Миланов: Променяме закони заради конкретни личности

Бившият шеф на НСО предизвести за опасности при смяна на закона
Възможността народните представители да употребяват защита от Националната работа за защита (НСО) не е привилегия, а мярка за гарантиране на естественото действие на държавната власт. Това съобщи някогашният шеф на НСО и НСБОП ген. Румен Миланов в предаването " Денят стартира " по Българска национална телевизия тази заран.

Коментарът му идва ден откакто вътрешната комисия в Народното събрание поддържа единомислещо законопроект за унищожаване на защитата на депутатите. Според военачалник Миланов сходни решения се вземат под въздействие на моментни политически настроения и страсти, а не въз основата на изчерпателен експертен разбор.

" Нашият модел за национална сигурност постоянно се гради на прочувствени връзки. Това не е резистентен метод ", акцентира Румен Миланов. Той предизвести, че измененията в системата не трябва да се вършат поради съответни персони, визирайки дебатите към защитата на Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Функциониране на държавната власт
Според някогашния началник на охранителната работа, в случай че даден народен представител е заплашен, той не може да извършва дейно своите отговорности. Той напомни, че практиката народни представители да получават отбрана при съществуване на действителна опасност съществува от близо 30 години.

" Заради един човек да променяме цяла система – това е като поради Илия да намразим свети Илия. Така национална сигурност не се построява ", съобщи генералът.
Контрол против злоупотреби
Относно рецензиите за вероятни злоупотреби с държавната защита, Румен Миланов призна, че такива опасности съществуват, само че решението е в по-прецизния надзор, а не в цялостната възбрана. Той изясни, че решенията за назначение на защита се вземат от профилирана комисия с присъединяване на ДАНС, НСО и Министерство на вътрешните работи въз основата на класифицирана информация за съответен риск.

Генералът изрази и терзание от честите законодателни промени, които засягат службите за сигурност. Според него непрекъснатата интервенция на политиците в тези структури въздейства отрицателно на мотивацията и професионализма на чиновниците, от които се чака подготвеност за всеотдайност.

" Секторът за сигурност има потребност от резистентност, разбор и разсъдък, а не от решения, водени от страсти ", заключи Румен Миланов.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР