Корумпиран бивш кмет на Владивосток заминава доброволец на фронта в Украйна
Бивш кмет на съветския град Владивосток се записа да се бие в Украйна и отпътува за фронта, откакто беше наказан на 12 години затвор за корупция, предава Ройтерс, представена от БТВ.
Олег Гуменюк, някогашен кмет на Владивосток, получи присъдата предходната година, откакто е заловен с рушвет от 38 милиона рубли (432 хиляди долара). Той беше кмет от 2018 година до 2021 година
„ Съгласно издадена заповед Гуменюк трябваше да се яви във военното си отделение на 22 декември ", изясни юристът му Андрей Китаев.
Руското издание " Комсомольская истина " разгласява фотография на Гуменюк от фронта. А адвокът му удостовери, че някогашният кмет е сключил контракт с Министерството на защитата и няма да лежи в затвор.
Десетки хиляди съветски пандизчии се включиха непринудено в армията, възползвайки се от предлагането за опрощение на тези, които оцелeят след работа на фронта в Украйна.
Набирането на пандизчии в началото беше употребявано от наемническата група „ Вагнер ", чийто водач Евгений Пригожин почина в самолетна злополука през август 2023 година




