Слабо увеличаване на броя на безработните испанци през ноември
Безработицата в Испания се увеличи през ноември, само че надалеч по-слабо от нейните нараствания през предходния месец и преди година, като в същото броят на безработните испанци доближи най-ниско равнище от осем години насам, демонстрират данни на Министерството на труда.
През ноември броят на безработните иберийци се усили със 7 255 по отношение на предходния месец, когато тяхна численост набъбна с цели 56 800 и откакто тъкмо преди година беше регистриран напредък на безработицата с 24 841 броя. Трябва да се има поради, че сходна наклонност на увеличение на безработицата е нещо обикновено след края на летния туристически сезон. Потвърждение за това е обстоятелството, че най-солиден растеж от 23 048 е регистриран при броя на безработните в областта на услугите, до момента в който безработицата в промишлеността се намалява с 2977, в строителството - с 3727 и в аграрния бранш - с 2929.
Сезонно-изгладената безработица пък се намалява през ноември с 22 744 броя по отношение на месец по-рано.
В същото време броят на испанците, които не мога да си намерят работа, е достигнал през ноември 3,47 милиона, което съставлява осемгодишно дъно за единадесетия месец на годината.
От Министерството на труда означават, че безработните младежи на възраст под 25 години са намалели с 5 999 спрямо предходния месец.
Според оповестените през предходната седмица данни на Евростат, равнището на безработица в Испания се намали през октомври до 16,7% продължавайки да понижава значително от пика към 26%, доближат през 2013-а година. Въпреки това испанската безработица остава втората най-висока в еврозоната след тази в Гърция (с равнище на безработица от 20,6%, само че съгласно данни за месец август) и към момента надалеч над междинното ѝ равнище от 8,9% за района на единната валута (най-ниско равнище от януари 2009-а година насам).
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ




