Безпрецедентно кризисна ситуация с формирането на фискалната рамка на държавата

...
Безпрецедентно кризисна ситуация с формирането на фискалната рамка на държавата
Коментари Харесай

ИПИ съзира свободно падане и полет на дефицита заради популизма на НС

Безпрецедентно спешна обстановка с образуването на фискалната рамка на страната за идната година . Това регистрираха от Института за пазарна стопанска система (ИПИ), които по традиция показаха различната си визия за това по какъв начин следва да бъде конструиран държавният бюджет. Нещо обаче неслучило се в този момент, заради ясното заявление на служебния кабинет, че няма да внася нов бюджет за следващата година, а ще за актуалната 2022 година.

" Ситуацията с бюджета и фискалната политика все още е извънредно трагична и то не тъй като към момента нямаме бюджет, такива обстановки е имало и преди. Проблемът тази година е, че няма вероятност какво ще се случи с държавното управление , а неналичието на такова значи, че липсва виновен за това какво ще се случи с фискалната политика на страната ", показа главната теза на ИПИ Петя Георгиева, икономист в института.

Прогнозите на страната за предстоящото развиване на стопанската система постоянно в годините са се разминавали с окончателните резултати, само че сега даже не може да се планува какъв ще бъде размерът на брутния вътрешен артикул, което е главен фактор за верен разбор, акцентират от ИПИ.

" Режим на свободно рухване ". Така пък икономистите окачествяват желанията на депутатите за нарастване на минималната работна заплата, пенсиите и обществените разноски.

" От всички 16 оферти в Народното събрание, едно-единствено е съпроводено с оценка на резултата, а тя е просто едно число, което не е ясно по какъв начин е считано. Ако всички тези оферти бъдат признати, то най-консервативната оценка е спомагателни 5% по отношение на Брутният вътрешен продукт ", посочи Георгиева.

Размиване на отговорност и липса на държавно управление, което да поеме ясна и дълготрайна отговорност - това пък установи Лъчезар Богданов от ИПИ. " Има напън - и вътрешен, и външен, да си налягаме парцалите, и да се връщаме към естествени индикатори. Има рекорден растеж на износа, рекордно ниска безработица, рекордна инфлация. И да се споделя, че няма по какъв начин да вържем бюджета, не звучи съществено. "

" Правителство има, само че то е с доста характерна характерност - с краткотраен, стеснен небосвод ", отвърна вицепремиерът с сектор еврофондове Атанас Пеканов, който взе присъединяване в полемиката.
 Бизнесът мощно отрицателен към работата на депутатите
Бизнесът мощно отрицателен към работата на депутатите

Харесва и има доверие в общините

Макар и наблягайки неведнъж, че не е последовател на дясната идея, че обществените разноски само развращават, а в противен случай, Пеканов посочи - в актуалната обстановка не е времето за " развързване на кесията ". Освен това - повсеместните тласъци за бизнеса следва да бъдат редуцирани, с цел да се обърне кривата на инфлацията.

" Икономиката се намира в позитивен тренд, безработицата е рекордно ниска, инфлацията е висока. Не се намираме в потрес от страна на липса на търсене, в противен случай - намираме се в потрес от страна на предлагането, което води до повишаване на инфлацията. И тук вярната политика е да се изтеглят тласъците, а не те да не престават и в допълнение да натискат нагоре инфлационния развой ", сподели вицепремиерът.

Това към този момент ставало факт, уточни той, посредством дейностите на Европейската централна банка и Федералния запас на Съединени американски щати за повдигане на лихвите по заемите.

" Таргетиране ", т.е. целеустременост на ограниченията а не разпределяне на " калпак " - това пък е втората рецепта за реализиране на резистентност на държавните финанси съгласно вицепремиера.

" Не споделям, че в тази обстановка би трябвало да стигнем чак до уравновесен бюджет. Не, към момента имаме опция за дефицити, само че те би трябвало да се пазят за компенсиране на уязвимите консуматори и компаниите, само че тук всички ограничения не би трябвало да бъдат на калпак, а да има таргериране ", добави Пеканов.

Планът за възобновяване и резистентност пък бил инструмент, който да компенсира спадовете и да подтиква компаниите в устойчивото им развиване , не пропусна обичаната си тематика още той. " ПВУ предлага механизми, с цел да се случват вложения въпреки и по време на рецесия. "
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР