Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на кораба

...
Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на кораба
Коментари Харесай

Радев: Освобождаването на моряците нямаше да се случи без помощта на Оман

Без решаващата роля на Оман въпросът с освобождението на кораба „ Galaxy Leader " не би могъл да бъде позволен и нашите сънародници да се завърнат невредими при своите фамилии. Това съобщи президентът Румен Радев на гала, на която удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди, оповестиха от президентския прессекретариат. Отличието е за решаващата роля на министъра за освобождението на арестувания екипаж на „ Galaxy Leader " и за цялостния принос на Оман за мира и стабилността в района на Близкия Изток.

В словото си президентът изрече признателност и дълбока благодарност за моралната ангажираност и персоналния принос на оманския министър на външните работи за освобождението на целия екипаж на кораба. На церемонията в Гербовата зала на „ Дондуков " 2 участваха капитанът на „ Galaxy Leader " Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов.

Държавният глава открои смисъла на формалното посещаване на министър Сайид Бадр бин Хамад Албусайди за развиването на двустранните връзки сред България и Оман. По думите на Румен Радев с визитата си Сайид Бадр бин Хамад Албусайди проправя пътя на определяне на динамичен и натоварен двустранен продан, който да подхожда в цялостна степен на упоритостите и капацитета за съдействие сред България и Оман. Президентът удостовери и поканата си към султана на Оман Н.В. султан Хайтам бин Тарик да посети страната ни в близко бъдеще.

Румен Радев уточни значимата роля на Оман за деескалация на напрежението и реализиране на непоклатимост в Близкия изток, като съобщи, че България прави оценка високо и следи напъните, които поставя страната за реализиране на обективен и дълготраен мир с инструментите на градивния разговор и дейната дипломация в този прилежащ и значим за България район.

Президентът пожела триумф на министър Сайид Бадр бин Хамад Албусайди и на неговия екип в нелекия път на търсене на решения на всички провокации в комплицирания район на Близкия изток, а на народа на Султаната Оман пожела мир, здраве и разцвет.

Министърът на външните работи на Оман благодари за оказаната чест и съобщи, че Почетният знак въплъщава универсалните полезности, които България и Оман споделят. Сайид Бадр бин Хамад Албусайди уточни, че в днешния провокационен свят споделените полезности, които ни сплотяват и отразяват нашата споделена човещина, са от основно значение и би трябвало да се ценят.

Преди днешната гала президентът организира среща с министър Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди. След края на събитието президентът Румен Радев беседва с капитана на кораба „ Galaxy Leader " Любомир Чанев и със старши помощник-капитана Данаил Веселинов.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР