Доц. Любенов, политолог: Малки са шансовете за кабинет с първия мандат, но не знаем какво ще стори „Величие“
Без авансово контрактувана поддръжка за болшинство доста са дребни възможностите да мине първият мандат. Незабавното връщане на мандата изпълнен ме изненада, най-малкото тъй като през последните две-три седмици не видяхме действителни диалози за съставяне на държавно управление. Това разяснява в изявление за NOVA NEWS политологът доцент Милен Любенов.
Той означи, че единственото незнайно е при „ Величие “, защото това е непредсказуема партия и до последно няма да е ясно по какъв начин ще гласоподава за проектокабинета на ГЕРБ.
По време на изявлението, посредством телефонна връзка, в диалога се включи и математикът проф. Михаил Константинов, който направи прилика с изборите през 2009 година, когато ГЕРБ вкараха в Народното събрание 116 депутати и тогава не им стигнаха единствено 5-6 души за цялостно болшинство.
Тогава обаче имаше една партия „ Ред, правда и правдивост “ на Яне Янев, който им обезпечи депутати и Борисов изкара съвсем цялостен мандат. Аналогията се набива на очи. В момента виждаме същото. Сега в Народното събрание има 10 души, които при нови избори няма да влязат в Народното събрание и те го знаят и биха подкрепили кабинета на ГЕРБ. Това съвпадане на нещата не е инцидентно, уточни проф. Констатинов.
Милен Любенов обаче се разграничи от мнението на математика, припомняйки, че тогава ГЕРБ имаше 116 депутати, до момента в който в този момент са 68. Той също по този начин счита, че не е вярно ГЕРБ и Движение за права и свободи да бъдат обсъждани като обща коалиция, макар изказванията на опозицията.
„ Това са две разнообразни и конкурентни партии и това можем да го забележим доста скоро. Плюс това не съм сигурен по какъв начин ще реагира Движение за права и свободи на този проектосъстав на кабинета. Основната цел на Движение за права и свободи беше да влезе във властта през парадния вход и да се контракти коалиция. ГЕРБ се притеснява обаче, че една такава коалиция ще донесе електорални вреди и го заобикаля “, изясни доцент Любенов.
По думите на политолога хората желаят да видят мощно държавно управление, с ясни цели, което е склонно да прави смели промени, с цел да се усъвършенства животът в страната и най-много чувството за правдивост.
Според него във всяка парламентарна народна власт партиите са движещите принадлежности за правене на политики, само че в България те имат съществени репутационни проблеми.
Без някаква вътрешна промяна в тези партии не мисля, че скоро ще се почисти политическият развой, с цел да се реализира някаква стабилизация, сподели в умозаключение доцент Любенов.