Лидерите от Е5: Нашите държави ще защитават европейското и трансатлантическото единство
Берлин беше хазаин на среща във формата Е5 - водачите на Германия - Фридрих Мерц, Франция - Еманюел Макрон, Англия - Киър Стармър, Италия - Джорджа Мелони и Полша - Доналд Туск, разговаряха през днешния ден в навечерието на идната среща на върха на НАТО в Анкара. Очакванията са на срещата на Пакта на 6 и 7 юли, американският президент Доналд Тръмп да даде повече детайлности към проектите на Вашингтон да понижат военното си наличие в Европа. Съединени американски щати оповестиха, че възнамеряват последователно евакуиране както на войските си, по този начин и на така наречен стратегически средства за поддръжка - логистика, командни структури и инфраструктура.
На среща на военните министри от НАТО в Брюксел преди дни американският министър на защитата Пийт Хегсет разкритикува съдружниците и настоя европейците да поемат по-голяма отговорност за личната си сигурност. Хегсет разгласи и шестмесечен период, в който ще стартира изтеглянето на американските сили от Стария континент.
Чрез видеоконферентна връзка в диалозите с водачите на страните с петте най-големи армии в Европа, се включи и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Той е във Вашингтон за среща с американския президент Доналд Тръмп, който в навечерието на диалога повтори рецензиите си към Алианса и ги дефинира като " книжен тигър ".
Европейските водачи потвърдиха уговорката си към усилване на отбранителните качества на НАТО и подчертаха, че ясно ще покажат това и по време на диалозите в Анкара.
Снимки: Българска телеграфна агенция
Това беше последно присъединяване във формата Е5 за английския министър председател Киър Стармър, който в понеделник подаде оставка и се чака да бъде нас
На среща на военните министри от НАТО в Брюксел преди дни американският министър на защитата Пийт Хегсет разкритикува съдружниците и настоя европейците да поемат по-голяма отговорност за личната си сигурност. Хегсет разгласи и шестмесечен период, в който ще стартира изтеглянето на американските сили от Стария континент.
Чрез видеоконферентна връзка в диалозите с водачите на страните с петте най-големи армии в Европа, се включи и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Той е във Вашингтон за среща с американския президент Доналд Тръмп, който в навечерието на диалога повтори рецензиите си към Алианса и ги дефинира като " книжен тигър ".
Европейските водачи потвърдиха уговорката си към усилване на отбранителните качества на НАТО и подчертаха, че ясно ще покажат това и по време на диалозите в Анкара.
Снимки: Българска телеграфна агенция
Това беше последно присъединяване във формата Е5 за английския министър председател Киър Стармър, който в понеделник подаде оставка и се чака да бъде нас
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




