Белгийските съдилища няма да разглеждат жалби срещу председателя на Европейската

...
Белгийските съдилища няма да разглеждат жалби срещу председателя на Европейската
Коментари Харесай

Белгийските съдилища няма да разглеждат жалби срещу Фон дер Лайен по случая с ковид ваксините

Белгийските съдилища няма да преглеждат тъжби против ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във връзка договарянията ѝ с производителя на ваксини срещу коронавирус " Пфайзер ", оповестява Николай Желязков, кор. на Българска телеграфна агенция в Брюксел.

Съдът в Лиеж е отхвърлил жалбата на жителя Фредерик Балдан, съгласно който Фон дер Лайен би трябвало да бъде разследвана за нелегално обогатяване, корист със служебно състояние и заличаване на документи с социална значителност. Съдът е постановил, че Балдан и още към хиляда жители, включили се към този иск, нямат юридически интерес в тази ситуация.

Балдан внесе иск през 2023 година във връзка отхвърли на Европейска комисия да даде достъп до наличието на разменяните известия сред ръководителя на комисията и ръководителя на " Пфайзер " Алберт Бурла в навечерието на пазаруването на 1,8 милиарда дози ваксина за 35 милиарда евро. Комисията отхвърли достъп до известията и на омбудсмана на Европейски Съюз с изказванието, че това не са публични документи, съхранявани по надлежния ред.

Наскоро Балдан внесе иск и против ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши с изказванието, че тя се пробва да потули случая. Този нов иск бе причислен към първичния и с последното решение на съда също няма да бъде прегледан.

Миналата година Съдът на Европейски Съюз постанови по дело, заведено от евродепутати, че Европейска комисия не е предоставила на обществеността задоволителен достъп до информация за договорите за пазаруване на имунизациите. В Европейския съд се води дело и по иск на вестник " Ню Йорк Таймс " за отхвърлен достъп до наличието на известия сред Фон дер Лайен и Бурла.

Инфо: Българска телеграфна агенция

Следвайте " Гласове " в и

Източник: glasove.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР