Белгийската полиция е претърсила местни кюрдски телевизии по съмнения във финансиране на тероризъм
Белгийската полиция e претърсила две локални кюрдски малките екрани в покрайнините на Брюксел нощес по искане на Франция и има арестувани. Това оповестиха медии в Белгия с уточнението, че акцията е по подозрения за финансиране на тероризма.
Прокуратурата разяснява, че е била конфискувана техника, а няколко души от телевизионните екипи са били отведени с белезници. Представител на една от малките екрани е отбелязал, че в интервенцията са взели участие стотина служители на реда.
Според засегнатите в офисите са нанесени материални вреди, а дейностите на управляващите са противозаконни и осъществени под въздействието на Турция. Медиите цитират известия, че паралелно с акцията в Белгия са били арестувани седем публицисти от кюрдска новинарска организация в Истанбул.
Представители на кюрдската общественост в Белгия са поискали страната да се въздържа от интервенция в спора. Те са призовали да се съблюдава свободата на словото и да не се работи в сгода на турските управляващи.
Преди месец белгийският министър председател Александер де Кро прикани турската и кюрдската общественост в страната да прекратят зачестилите прояви на принуждение и означи, че присъединяване в събития, проведени от ПКК, е недопустимо. Участия в прояви на терористична организация няма да бъдат поощрявани, в Белгия не би трябвало да се внасят външни спорове, съобщи тогава той.
Източник Българска телеграфна агенция




