Бежанци и мигранти в България могат да намерят място на

...
Бежанци и мигранти в България могат да намерят място на
Коментари Харесай

Помагат на бежанци и мигранти да се подготвят за пазара на труда

Бежанци и мигранти в България могат да намерят място на пазара на труда у нас, като даже оказват помощ за справяне с дефицита на фрагменти. Първата стъпка от тяхната подготовката е да научат български език, споделиха за Българска телеграфна агенция Атанаска Тодорова от Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ) и Мария Теохарова от съдружие " Каритас ". Чужденците получават и съвещания и образования за трудово-осигурителните си права и отговорности. Тези действия са обезпечени по план на Европейската конфедерация на профсъюзите и се извършва в пет страни. Освен България, сходна процедура има още в Белгия, Италия, Полша и Словения. У нас планът се управлява от КСНБ в партньорство с " Каритас ".

Обучения и консултации 

Проектът е ориентиран към жители на трети страни, които са разграничени в  три категории , сподели Атанаска Тодорова от  КНСБ . В първата попадат тези от тях, които идват да работят с разнообразни типове разрешителни и регистрация за заетост; Във втората група са  чужденците , които са получили бежански или филантропичен статут, а в третата - които търсят протекция в страната, изясни специалистът. И добави, че планът е почнал през 2024 година и ще продължи три години. Заложен е друг брой хора да вземат присъединяване в другите начинания, за образованията по трудово-осигурителни права би трябвало да бъдат 800 индивида, сподели тя.

КНСБ е изработила специфични брошури, озаглавени  " Какво би трябвало да знам, когато желая да работя в България ? ". Те са отпечатани на няколко езика - британски, съветски, украински и арабски. Всеки петък даваме безвъзмездни съвещания по трудови и осигурителни права и отговорности в  осведомителното бюро  за жители от трети страни, осведоми също Тодорова. Има образованията в  София, Варна, Бургас, Русе  и в други градове дават опция тези жители да научат своите права и да знаят какви отговорности имат на работното място. Те се организират на съответния непознат език. В тези образования вземат участие и представители на бюрата по труда и  работодатели , които дават по-ясна картина за потребностите на пазара на труда, уточни Тодорова. Предвидени са образования за придобиване на цифрови и професионални умения, които са на  български език . В сегашния план ще бъдат включени 100 локални работодателя с интерес да наемат жители от трети страни. Според Тодорова дамите се включват по-активно в образованията. Много постоянно дори идват с децата си. Мъжете търсят самостоятелни съвещания, описа специалистът.

Попитана за  възможностите  за работа на чужденците, специалистът сподели, че нискоквалифицираните от тях могат да намерят претовареност в областта на озеленяването и паркоместата, строителството, земеделието. Туризмът и ресторантьорството нормално са измежду желаните области. Сред мигрантите има висококвалифицирани, които се открояват с желанието си да надграждат своите умени. Такива са лекарите или учителите, които минават през спомагателни образования, с цел да покрият условията за съответната компетентност от дипломата и в България, изясни още Тодорова.

По думите на специалиста от КНСБ  българското законодателство  е измежду най-хубавите по повод достъпа до пазара на труда за чужденци, като по-бързо се дават разрешителни. У нас нямаме квоти какъв брой чужденци биха могли да работят в страната ни, разяснява Тодорова. Според нея една от компликациите, които изпитват мигрантите, най-вече тези от арабските страни, е да съблюдават работното време. В диалозите си с тях специалистите им коментират за осемчасовия работен ден, за условието да уведомиш работодателя, в случай че отсъстваш от работа, за представянето на болничен лист и други, изясни специалистът.

За да може тези хора да са по-адаптивни към пазара на труда, да умеят да се оправят сами в разнообразни обстановки, да вземем за пример при посещаване на институции, би трябвало да знаят български език, акцентира Тодорова. Затова КНСБ работи в партньорство с " Каритас ", с цел да се обезпечи нужното притежаване на езика.

Уроци по български език

Курсовете са за ниво А1 и А2, записваме по 15 души, сподели преподавателят и координатор по плана в " Каритас " Мария Теохарова. Очаква се към 60 души да приключат курса, които са почнали образованието си през 2024 година, добави тя. В част от групите се образоват украинци, а в останалите - говорещи арабски и други. По време на уроците се стараем да приказваме напълно на български език, с цел да може през цялото време да привикват с езика, описа Теохарова. Тъй като обаче българската граматика не е лесна за преподаване, при по-сложните обстановки за пояснение използваме съответния непознат език, означи тя.  

Работата е вдъхновяваща, тъй като виждаме по какъв начин чужденците са  стимулирани да научат нашия език , колкото и да е сложен, разяснява Теохарова. По думите ѝ не всеки път мигрантите осъзнават, че езикът е началото на тяхната интеграция, само че след това схващат това и приоритизират своето образование. Тя уточни, че за украинците, като носители на славянски език, е по-лесно да се оправят с курсовете. На финала на образованието има проби и за двете групи чужденци.

Нашите курсисти ни споделят, че езиковите образования са значими, че са им помогнали в професионална реализация, сподели Катерина Вундерчук от " Каритас ". Тя уточни, че с изключение на на възрастни, организацията дава образования по български език и на деца на бежанци. 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР