Българското вино се развива, то е по-добро от всякога. Проблемът

...
Българското вино се развива, то е по-добро от всякога. Проблемът
Коментари Харесай

Емил Коралов: Българското вино е по-добро от всякога

Българското вино се развива, то е по-добро от всеки път. Проблемът е, че не съумяваме да го продаваме добре, изключително на открито. Това сподели Емил Коралов – уредник на форума на българското вино DiVino.Taste и един от учредителите на Българска винена академия, в предаването " Човекът на фокус “ на Радио " Фокус “.

Причините за това българското вино да не се продава добре са сложни. На първо място той сложи неконкурентоспособността на винопроизводителите. Секторът е дребен и не е предпочитан за Министерство на земеделието, уточни Коралов. " Проблемът със дотациите стои. Когато имаш конкурентна среда, в която най-големите ти съперници получават доста повече, обикновено е да искаш да се изравниш по този индикатор и когато излезеш на пазара, да си по-конкурентоспособен. При състояние че нямаме добър маркетинг и кой знае какъв имидж, става мъчно. Проблемът на българското винарство като цяло е, че няма дълготрайна тактика “, изясни той.

През 70-те и 80-те години на ХХ век България е доста огромен експортьор на вино – тя е била измежду първите три страни експортьорки. " Щом сме били толкоз напред, това значи, че теоретично можем да се върнем, в случай че не на челните позиции, най-малко измежду първите 10 страни, тъй като сега сме след 20-то място. Държавите, които създават вино, са не повече от 40-45 в света, тъй че може доста да се работи. Потенциалът е голям, само че проблемите са още по-големи “, добави специалистът.

Традиционните български сортове са " Мавруд “, " Широка мелнишка “, " Гъмза “, " Мискет “. " Много значимо е по какъв начин всяка маза балансира портфолиото си. Има мазета, които въобще не продават български сортове, има други, които вършат единствено това. Тези, които се пробват да експортират по-големи количества, нормално залагат повече на интернационалните, само че с значителен % и на локални сортове. Много е значимо какъв е пазарът, в коя ценова категория се опитваш да пробиеш. С доста на ниска цена " Мавруд “ в огромните размери мъчно става. От друга страна, при скъпите виновност за заведения за хранене със звезди " Мишлен “, да кажем, българско " Каберне Совиньон “ мъчно ще върви. Там би трябвало да е нещо достоверно, нещо, което този разбиращ и по-платежоспособен потребител желае да опита. “

На най-голямото винено ревю в света – ProWein, тази година измежду 26-те мазета ще има български щанд, който е подкрепят от Министерство на земеделието. " Надявам се, че най-накрая България ще наподобява добре и на това доста, доста значимо за виното място. Нека това да бъде началото на известността на българското вино на този доста огромен винен конгрес “, изрази вяра Емил Коралов.

DiVino.Taste е най-мащабният конгрес за българско вино. В последното му издание над 90 винарни са взели присъединяване, а упованията на уредника на форума са тази година да се включат повече. Над 5-6 хиляди индивида са посетили форума за три дни. " DiVino.Taste е витрина на българското вино. За три дни се опитваме да покажем колкото може повече български виновност в по-високия сегмент пред нашата аудитория. Моята цел е да покажа тази витрина на качественото българско вино на едно място “, изясни Емил Коралов.

Всяка година DiVino TOP 50 отличава най-хубавите винопроизводители и дава опция за дегустация на най-хубавите български виновност, оценени и класирани от дегустационния екип на DiVino. Тази година събитието ще се организира на 24 февруари в " Топлоцентрала “.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР