Българската икономика продължава да расте през първите месеци на 2026

...
Българската икономика продължава да расте през първите месеци на 2026
Коментари Харесай

НСИ: Българската икономика расте, но зависимостта от внос се задълбочава

Българската стопанска система продължава да пораства през първите месеци на 2026 година, само че зад положителните цифри стартира да се вижда и един по-сериозен проблем – страната внася доста повече артикули, в сравнение с изнася.

Това демонстрират последните предварителни данни на Националния статистически институт

През март българският експорт е повишен с 12% по отношение на същия месец на предходната година и е достигнал малко над 4 милиарда евро. Това е най-високото равнище на износа за последните 12 месеца и е явен знак, че българските компании продават повече продукция зад граница.

Проблемът обаче е, че вносът пораства още по-бързо. Само за месец март България е внесла артикули за рекордните 5,5 милиарда евро, което е нарастване от близо 19% на годишна база. Така разликата сред това, което страната продава, и това, което купува извън, внезапно се усилва.

Точно тази разлика се назовава търговски недостиг. През март той доближава 1,4 милиарда евро, до момента в който през февруари е бил към 810 милиона евро. Казано по-просто: България харчи доста повече пари за непознати артикули, в сравнение с печели от експорт.

За цялото първо тримесечие картината е сходна

Износът пораства с 3,7% и доближава съвсем 11 милиарда евро, само че вносът се усилва с над 9% и надвишава 14 милиарда евро. Така дефицитът за интервала януари-март към този момент е над 3,2 милиарда евро.

Данните демонстрират и още нещо значимо – главният мотор на стопанската система сега е потреблението. Хората и бизнесът харчат повече, купуват повече артикули и услуги и това поддържа икономическия напредък. Именно по тази причина Брутният вътрешен продукт на България се усилва с 2,9% през първото тримесечие на 2026 година.

Най-голям дял в стопанската система продължава да има крайното ползване, което образува близо 89% от Брутният вътрешен продукт. Това значи, че растежът идва главно от разноските на семействата и страната, а не толкоз от производството и износа.

Има и позитивни сигнали

Инвестициите също порастват. Бруто капиталообразуването, което включва вложения в здания, техника, машини и инфраструктура, се усилва с 8% на годишна база. Това демонстрира, че фирмите и страната въпреки всичко влагат средства в развиване.

В същото време обаче вносът на артикули и услуги пораства доста по-бързо от износа. Износът се усилва едвам с 0,4%, до момента в който вносът скача с 6,4%. Това е знак, че стопанската система от ден на ден се движи от вътрешно ползване и покупки извън, а не от мощен износ.

Особено мощен растеж има при търговията с страните от Европейския съюз. Износът към Европейски Съюз през март се усилва с над 15%, а вносът от съюза пораства с близо 20%. При търговията с трети страни също има нарастване, въпреки и по-умерено.

На процедура стопанската система сега се движи в две направления по едно и също време. От една страна има напредък, повече ползване и повече вложения. От друга страна обаче зависимостта от импорт се усилва и комерсиалният недостиг се уголемява все по-бързо.

Министерството на финансите към този момент остава релативно оптимистично и предвижда стопански напредък от 2,6% за цялата 2026 година. Но огромният въпрос е дали този напредък ще остане резистентен, в случай че България продължи да купува извън доста по-бързо, в сравнение с съумява да продава.

Защото стопанската система е като фамилния бюджет: в случай че харчиш повече, в сравнение с изкарваш, известно време наподобява прекрасно… след това идват сметките.

 

Източник: Национален статистически институт

Още вести четете в: Бизнес, България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР