Българките състезателки Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха силно участието

...

Боряна Калейн и Стилияна Николова се класираха за финалите на обръч и на топка на световното първенство във Валенсия

Българките състезателки Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха мощно присъединяване си на 40-о международно състезание по художествена гимнастика в испанския град Валенсия. Двете се класираха за финалите на първите два уреда - обръч и топка, които са по-късно довечера.

Бронзовата медалистка в многобоя от шампионата на планетата в София 2022 Стилияна Николова изигра доста мощно композицията си с топка и получи първа по мощ оценка от 35.150 точки, от които 18.200 за компликация. След нея останаха международната вицешампионка от предходната година Дария Варфоломеев (Германия) с 35.000 точки и защитаващата купата си в многобоя София Рафаели (Италия) с 34.250 точки.

На обръч Николова също сподели извънредно постоянна игра и беше оценена с 34.700 точки (втора по мощ до момента), от които 17.900 за компликация. Пред нея е единствено София Рафаели с 35.850 точки.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Боряна Калейн, която през днешния ден чества своя 23-и рожден ден, също се показа чудесно. Тя изигра мощно и двете си композиции и има 33.900 точки на обръч (17.700 за трудност) и 34.100 точки на топка (17.300 за трудност). Така тя се подрежда четвърта досега и на два уреда, а първите осем не престават на финалите.

В квалификациите за самостоятелния многобой Стилияна Николова е втора със общ брой от 69.850 точки, а Боряна Калейн заема четвъртата позиция със 68.000 точки. Начело е София Рафаели със 70.100 точки, а трета е Дария Варфоломеев (Германия) с 69.300.

До края на пресявките остава още една група, само че в нея няма гимнастички, които да застрашат позициите на българките. Най-добрите осем на всеки апарат се класират за финалите на обръч и на топка, които са от 22.00 часа българско време през днешния ден.

Във краткотрайното нареждане за отборната купа България води със общ брой от 137.850 точки, преди Италия със 133.600 точки и Германия със 133.450 точки.

По стратегия на следващия ден конкуренцията при дамите на международното състезание продължава с квалификациите на бухалки и лента, на които ще вземат участие Боряна Калейн, Стилияна Николова и Ева Брезалиева. Групата на българките е от 18.30 часа българско време, а в 22.00 часа стартират финалите на двата уреда. След пресявките ще станат ясни гимнастичките, които печелят олимпийски квоти за Париж 2024, като първите 14 състезателки ще получават такива, само че без София Рафаели, Дария Варфоломеев и Стилияна Николова, които към този момент имат от София 2022. Квотите не са поименни, а за тях важат трите най-силни оценки от квалификациите.