България заема пето място с най-висока инфлация от всички държави-членки

...
България заема пето място с най-висока инфлация от всички държави-членки
Коментари Харесай

Рекордно висока инфлация при храните у нас! КНСБ настояват за вдигане на минималната заплата

България заема пето място с най-висока инфлация от всички държави-членки на Европейския съюз.

У нас нивото ѝ е 14,4 на 100 през април по отношение на април 2021 година, до момента в който междинните европейски равнища са 8,1 на 100 - това се показва в разбор на КНСБ във връзка антикризисните ограничения на ръководещите.

Акцентът би трябвало да бъде върху нов растеж на минималната заплата и приходите на хората , безапелационни са синдикалистите.

Според синдикалния разбор преди нас по ниво на инфлацията са единствено четири страни в Европейския съюз – Латвия, Чехия, Литва и Естония. Освен това България заема водеща позиция за растеж на цените при питателните артикули с 21%, пред нас е единствено Литва с 22,1%. За съпоставяне във Франция този растеж е 4,3%, а приблизително за ЕС-27 е от 8,9%. Инфлация в България (индексът HICP съгласно общите европейски стандарти) за април нараства с 12,1% на годишна база при покачване в Европейски Съюз с 8,1 на 100.

Хармонизираната инфлация в нашата страна фактически е петата най-висока в рамите на Европейски Съюз , само че хармонизираните инфлации в още четири страни-членки (Румъния с инфлация от 11,7% през април, Полша с 11,4%, Нидерландия с 11,2% и Словакия с 10,9%) е близка до тази в България.

Хароминизирана инфлация в Европейски Съюз през април (на годишна база)



От КНСБ показват, че тематиката за минималната работна заплата отсъства изобщо от пакета ограничения . Според синдиката еднократното й нарастване на 710 лв. от 1-и април е извънредно незадоволително и този растеж към този момент бе изцяло обезценен от галопиращата инфлация.

От синдиката упорстват за 760 лв. най-ниско заплащане, както и да има растеж от най-малко 15% на заплатите в бюджетните браншове, а за организациите работещи " на терен " той да бъде малко повече, с оглед тежката работа и сензитивното закъснение на междинните хонорари в тях.

Други претенции на КНСБ са въвеждане на необлагаем най-малко колкото минималната заплата и нова поддръжка за семействата поради предстоящите нови цени на ток, парно, топла и студена вода.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР