България влезе в категорията на страните с много висока степен

...
България влезе в категорията на страните с много висока степен
Коментари Харесай

ООН ни поставя на 44-то място по е-правителство


България влезе в категорията на страните с доста висока степен на развиване на е-управлението
(снимка: CC0 Public Domain)

България заема 44-то място измежду 193 страни съгласно Индекса за развиване на електронното държавно управление (EGDI) в отчет на Организацията на обединените народи (ООН).

За първи път страната ни влиза в категорията доста висока степен на развиване на електронното ръководство, дружно със страните от европейската районна група Чехия, Словакия, Латвия, Хърватия, Унгария и Румъния, оповестиха от Държавна организация „ Електронно ръководство ”.

Според данните в, България, дружно с останалите в тази категория страни, „ показва поредност и прогрес в създаването на  стратегически документи в региона на електронното ръководство и в координацията и даването на електронни услуги ”.

Страната ни бележи чувствителен прогрес и при Индекса за е-участие като се повишава в класацията с цели 12 позиции и от 35-то място доближава 23-то измежду 193 страни. Данните сочат, че „ държавното управление взема поради мненията и запитванията на жителите, предоставени чрез интернет, повече от преди ”.

(EGDI) е периодически показател, чиято цел е да даде обстойна и точна оценка за степента на развиване на електронното държавно управление в другите страни членки на Организация на обединените нации.

Проучването и измерването на развиването на електронното държавно управление се организира от Департамента по стопански и обществени въпроси на Организацията на обединените народи. Първото издание е от 2003 година, като в идващите години показателят се разгласява всяка година. След 2008 година стартира да излиза един път на две години.

Методологичната рамка за събиране и оценка на данните от проучването на развиването на електронното държавно управление се основава на повсеместен взор върху електронното държавно управление, който включва три значими измерения, които разрешават на хората да се възползват от онлайн услугите и информацията:

Измерва се също и до каква степен са ефикасни държавните институции във включването на обществото в процеса на образуване на политики, прецизираха от ДАЕУ.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР