България ще следва прехода към декарбонизация на икономиката, но той

...
България ще следва прехода към декарбонизация на икономиката, но той
Коментари Харесай

Теменужка Петкова: Нисковъглеродният преход трябва да бъде съобразен с националните специфики

България ще следва прехода към декарбонизация на стопанската система, само че той би трябвало да бъде съгласуван с националните специфики.

Това сподели министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която откри осмата енергийна конференция, отдадена на вероятностите пред развиването на бранша в Югоизточна Европа, проведена от Българския енергиен и минен конгрес.

По думите на министър Петкова, това е методът да бъде обезпечено устойчивото развиване на бранша в полза на потребителите. Тя напомни, че България разполага с запас за въглищните централи за още 60 години и тяхната работа е въпрос на енергийна и на национална сигурност. Над 1 милиарда лева са вложени единствено в Топлоелектрическа централа „ Марица изток 2 “ през последните години за екологични планове, подчертава министър Петкова. Дейността на въглищните централи е заложена като вероятност в българския проект за енергетика и климат до 2030 година, с вероятност до 2050 година, който е изпратен за координиране в Европейската комисия, акцентира още Петкова.

Развитието на газовия пазар в страната е един от основните цели на държавното управление, сподели енергийният министър и напомни, че през идната седмица ще започва построяването на интерконектора Гърция-България. Реализацията на този план ще обезпечи опция една трета от потреблението на газ в страната да бъде от различен източник. Това е действителна диверсификация, заключи Теменужка Петкова, представена от пресцентъра на министерството.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР