България предлага в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP)

...
България предлага в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP)
Коментари Харесай

България предлага на ЕС проект за наблюдение на Земята с наносателити

България предлага в Европейската стратегия за вложения в защитата (EDIP) да се включи план за наблюдаване на земната повърхнина с наносателитни технологии. Идеята бе стартирана от началника на защитата адмирал Емил Ефтимов по време на съвещанието на Военния комитет на Европейския съюз, което се организира в Будапеща, Унгария. По негови думи този вид системи могат да оказват помощ за военните задачи и интервенции на Европейски Съюз.

Предложението на България идва на фона на настоящите оценки, свързани със сигурността и регистрирания дефицит на сериозно значими оперативни качества.

Адмирал Ефтимов подсети, че България създава план за изпращане на съзвездие от спътници в ниска околоземна орбита, което да служи както по линия на сигурността, по този начин и за развиване на българската стопанска система. За взаимната самодейност сред министерствата на защитата и стопанската система се чу преди към година.

Сателитите ще разрешат „ наблюдаване на сериозна инфраструктура, на морски, крайбрежни и други региони, за ранно предизвестие за евентуални спешни обстановки в интерес както на националната сигурност и защита, по този начин и на сигурността на наши съдружници и сътрудници “, разяснява в този момент адмирал Ефтимов, представен от Министерството на защитата.

Наносателитните системи набират все по-голяма известност през последните години. Те имат освен военно, само че и необятно гражданско приложение. А България е татковина на една от най-обещаващите и проспериращи компании за наносателити – EnduroSat.

Според отчет на Emergen Research световният пазар на наноспътници се чака да доближи 1.34 милиарда щатски $ през 2030 година и да записва 20.4% растеж на приходите през прогнозния интервал. Нарастването на търсенето на приложения, свързани с наблюдението на Земята и увеличението на броя на фирмите, занимаващи се с аеронавтика, връзки и създаване на спътници, са фактори, които подтикват растежа на приходите на международния пазар на наноспътници.

Наноспътниците са дребни изкуствени спътници, които тежат по-малко от 10 кг. Те са по-удобни и лишават по-малко време за създаване от стандартните спътници заради по-малкия си размер. Изстрелват се на по-малки височини, а разноските за извеждането им в космоса също са релативно по-ниски. Тези устройства се движат с висока скорост и обикалят Земята в полярна орбита. Наносателитите се употребяват за цели като отдалечено наблюдаване, наблюдаване на земята и връзка, наред с други.
EnduroSat прави лаборатория за наносателити в София
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР