България пласира успешно на международните пазари три емисии облигации –

...
България пласира успешно на международните пазари три емисии облигации –
Коментари Харесай

България взе близо 8.5 млрд. лв. заем от международните пазари

България пласира сполучливо на интернационалните пазари три излъчвания облигации – две еврови и една доларова. Общата стойност на новия дълг, деноминиран в български пари, е близо 8.5 милиарда лева Интересното е, че за първи път от 22 години, по данни на Министерството на финансите, страната пласира доларова облигация.

Евровите облигации са със срочност 8 и 20 години, а поетият размер е надлежно 1.75 милиарда евро с 3.625% лихвен ваучър и 1.25 милиарда евро с 4.250% лихвен ваучър. Третият транш е със срочност 12.5 години, размер от 1.5 милиарда $ и 5% лихвен ваучър.

Министерство на финансите, ръководено от министър Людмила Петкова, показва, че доларовата облигация уголемява и диверсифицира инвеститорската база. Подобни излъчвания в последната година пласираха и други страни от Централна и Източна Европа.

Така България също се възползва от преимуществата на извънредно ликвидния и бездънен пазар на облигации в щатски долари “, показва финансовият министър.

Данните на ведомството демонстрират мощен инвеститорски интерес към излизането на България на пазарите.

Нивата на презаписване на излъчванията и мощният интерес на вложителите са разрешили понижаване на цената на финансиране при 8-годишните облигации до рекордно ниското равнище от 135 базисни точки по отношение на осреднения лихвен суап, а при 20-годишните – 190 базисни точки. В процеса на пласмент на доларовите бумаги спредът по отношение на референтните американски облигации също е понижен до 135 базисни точки.

От МФ разказват момента като „ деликатно селекциониран за излизане на интернационалните финансови пазари “, а резултатите от емисиите – „ преференциално за страната финансиране в една извънредно несигурна пазарна среда “.

Това е най-внушителното излизане на България на интернационалните пазари до момента. Поетият нов дълг е необходим за покриване на заложения от предходния финансов министър Асен Василев в Закона за държавния бюджет за 2024 година забележителен недостиг в размер на близо 6 милиарда лева, както и поради падежиращите еврооблигации на 3 септември в размер на към 3 милиарда лева

Министерството на финансите не възнамерява друго излизане на външните финансови пазари за тази година.

След тези три нови излъчвания общо от началото на годината България е натрупала 10.2 милиарда лева дълг, като останалият е дело на служебното държавно управление в интервала април – август и е осъществен единствено на вътрешния пазар. Заложеният таван в Бюджет 2024 е 11.7 милиарда лева

Резултатът от емисията също по този начин демонстрира, че доверието на външните пазари в предсказуемата финансова и икономическа политика на България е непокътнато, без значение от динамичната вътрешна политическа среда “, разяснява министър Петкова.

Ако държавното управление се беше забавило още малко с излизането на интернационалните пазари, можеше да се стигне до миг, в който падежиращите еврооблигации да се изплатят със средства от Фискалния запас, което щеше да го остави покрай законовия най-малко от 4.5 милиарда лева при започване на идващия месец.

България излиза на интернационалните пазари за първи път тази година. През 2023 година тя пласира четири еврови излъчвания на два пъти – през януари и през ноември.

Очакванията на икономистите бяха точно за излизане на външните пазари в края на годината с очаквания за позитивно развиване към присъединението на България към еврозоната. 

Емисията е реалност и дни откакто публично бяха планувани седмите предварителни парламентарни избори в България в границите на едвам 3 години.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР