България пази съветското си въоръжение и отказва да го даде

...
България пази съветското си въоръжение и отказва да го даде
Коментари Харесай

Тези железа за нищо не стават. Може ли София да даде съветското си оръжие на Киев в замяна на западно

България пази руското си въоръжение и отхвърля да го даде на Украйна, до момента в който други страни към този момент модернизират армиите си в подмяна на помощта за нападнатата от Русия страна. Вярно ли е, че тези благоприятни условия към този момент са изчерпани, както настояват президентът и служебното му държавно управление?

България е една от страните в Европейския съюз (ЕС) и НАТО, които имат руско оръжие и могат да оказват помощ с него на украинската опозиция против съветската експанзия в продължаващата към този момент втора година война. И в това време да модернизират въоръжението си.

Държави като Словакия и Гърция се възползваха от механизми, оповестени от западните съдружници, при които в подмяна на дареното оръжие получават по-съвременно въоръжение или финансова помощ.

България не прави нищо от това. Най-общо три са обществено декларираните причини от президента Румен Радев и назначеното от него служебно държавно управление с министър на защитата Димитър Стоянов за отвод да се даде въоръжение на Киев.

Първият е, че това ще отслаби качествата на българската войска за отбрана на националната сигурност на страната.

Вторият е, че опциите за реализация на така наречен триъгълни покупко-продажби за заместващо въоръжение са завършили в средата на 2022 година Тогава - по времето на кабинета на Кирил Петков , съдружните му сътрудници от Българска социалистическа партия блокираха решение на Народното събрание за даване на военна помощ на Украйна. Такова към този момент въпреки всичко има, само че то беше взето в края на 2022 година

Третият мотив на Радев е, че по закон няма по какъв начин да се извадят от военния ресурс оръжия и да бъдат предоставени, преди да са обезпечени заместващи. А по думите на президента за тях се чака дълго и " ще би трябвало да си ги платим ".

Истина ли е това или България просто пропуща шансове да модернизира въоръжението си като помогне на Украйна и изпрати освен това от муниции?

Според военни специалисти и политически източници, с които Свободна Европа беседва, към момента има благоприятни условия за рационализация на българската войска против доставка на оръжие за Украйна - както с грантове за пазаруване на нови оръжия, по този начин и със подмяна на руските оръжейни системи.

Варианти в действителност съществуват посредством формата " Рамщайн " . В него страните от НАТО разискват военната помощ за Киев, посредством двустранни договаряния със съдружници за подмяна на дареното и посредством оповестени от Съединени американски щати фондове, които подтикват подпомагането на Украйна.
Програмата FMF
На 6 януари 2023 година, Съединени американски щати оповестиха публично нова военна помощ в границите на Програмата за задгранично военно финансиране (Foreign Military Financing - FMF) за над 682 млн. $. Сумата се отпуска под формата на грантове за районни сътрудници и съдружници от Източния фланг на НАТО, с цел да се подтикват и компенсират дарения на военно съоръжение за Украйна. България е измежду страните, които могат да се възползват от програмата.

Преди това, на 8 септември 2022 година, беше оповестено в допълнение военно финансиране за България и 16 страни в района на стойност към 1 милиарда $. Украйна пък към този момент получи 1,2 милиарда $ военна помощ от Съединени американски щати.

На 7 октомври 2022 година заяви, че Конгресът на Съединени американски щати е одобрил близо 40 млн. $ в допълнение задгранично военно финансиране за България. То е част от пакета, разгласен на 8 септември.

В известието се отбелязва, че България е предоставила скъпа филантропична помощ за Украйна и " способства доста за груповата защита, като стана хазаин на многонационалната бойна група на НАТО, която е значим детайл от възпиращата и отбранителна позиция на Алианса на източния фланг ".

На този декор делегация от Съединени американски щати дойде през декември 2022 година в София. Целта на диалозите беше да убеди България да взе участие в програмата FMF, като изпрати руско военно съоръжение на Украйна. По тази стратегия България може да има достъп до над 240 млн. $ , с които да поръча съвременно въоръжение от Съединени американски щати, споделят източници на Свободна Европа.

В диалозите e предлагано атрактивно въоръжение, като ракетни системи за противовъздушна отбрaна NASAMS - против изпращане на руски системи С-300 на Киев.

Няма данни все още България да е поискала да се възползва от грантовете от Съединени американски щати против въоръжение за Украйна. От Министерството на защитата (МО) не дадоха отговор на въпроси на Свободна Европа дали България е показала интерес към програмата FMF.

От Министерството на външните работи, което по протокол също взе участие в тази връзка, препратиха всички питания по оръжейните въпроси към МО.

От Държавния департамент на Съединени американски щати също не дадоха отговор непосредствено дали България е показала интерес към FMF. В отговор от Вашингтон до Свободна Европа се споделя, че " използването на стратегиите за задгранично военно финансиране съставлява тясно и взаимно партньорство в областта на сигурността, в границите на което Съединени американски щати и получаващите страни се спогаждат за съответни планове ". Това може да включва както отбранително съоръжение, създадено в Съединени американски щати, по този начин и образование.

Чуждестранното военно финансиране е основен инструмент във военното съдействие и " показва непоклатимия и резистентен ангажимент на Съединени американски щати към сигурността на съдружниците и сътрудниците в района, както и нашата споделена визия за Европа - цяла, свободна и мирна ", се споделя още в отговора на американското посолство до Свободна Европа.

Вашингтон заявява и, че приветства " продължаващите дарения от всички съдружници и сътрудници " за Украйна, " с цел да продължи да се пази против брутална война на Русия ".
" Прозорецът е затворен "
На 22 февруари 2023 година, че немалка част от политическите партии гледат на Въоръжените ни сили не като поръчител за териториалната целокупност и сигурността на страната, а като на донор за Украйна.

По мотив опциите за подмяна на руско със западно оръжие президентът сподели, че " прозорецът е затворен ". По думите му, в случай че България подари свое въоръжение - като системи С-200 и С-300 , самолети МиГ-29 , СУ-25, танкове Т-72 - ще би трябвало да купи нови.

" Трябва да си ги платим ", добави президентът. И добави, че " като висш главнокомандващ на Въоръжените сили съм задължен да упорствам отбранителният капацитет на Българската войска не да се отслабва в тази комплицирана конюнктура, а в противен случай - да се съхранява и развива ".

Радев и на служебният боен министър Димитър Стоянов обаче въобще не загатват опцията за присъединяване в американската стратегия FMF.

Генералът от запаса Атанас Запрянов , който беше зам.-министър на защитата и отговаряше за договарянията за покупката на F-16 от Съединени американски щати, не е склонен с тези причини. Той разяснява пред Свободна Европа, че президентът " не споделя другото " и напомни, че Словакия подари своите руски Противовъздушна отбрана установки C-300, a съдружниците ѝ изпратиха Противовъздушна отбрана системи " Пейтриът ".

Съединени американски щати оповестиха, че от първите траншове по FMF Словакия ще получи 200 млн. $. Страната подари на Украйна и хеликоптери Ми-17. Очаква се скоро да изпрати за Киев и изтребителите си МиГ-29.

" От този милиард (обявеният през септември по FMF) на тях им се дават пари да си купят каквото желаят ", сподели Запрянов.

По думите му, в случай че България даде своите системи C-300 на Украйна, ще бъде охранявана от " Пейтриът " и ще получи пари, с които да си купи нови системи. Докато новото въоръжение се чака, страната ще е предпазена, счита ген. Запрянов.

Друг мотив на военния министър Димитър Стоянов е, че служебното държавно управление към този момент е предоставило военната помощ, планувана в решението на 48-ото Народно заседание, и законът не разрешава да даде повече.

" Да, когато става въпрос за отнемане на българската войска от качества, аз пламенно се опълчвам ", сподели Стоянов преди седмица.

Член на последната парламентарна комисия по защита обаче разяснява пред Свободна Европа, че решението на Народното събрание е рамково и държавното управление има мандат да дава каквото реши на Украйна. Именно тази опция бе оспорена пред Конституционния съд от Българска социалистическа партия и " Възраждане ", само че той.
Пречи ли законът?
Атанас Запрянов сподели още, че всичко може да бъде деблокирано от неприкосновения оръжеен ресурс - като се планува неговото възобновяване, а срокът за това възобновяване бъде посочен в самото решение за деблокиране.

" Вадиш танкове Т-72, нарушил си окомплектоването и до 1 година идват танкове, само че Leopard ", сподели Запрянов.

Според него " това са едни позволени от закона стъпки на министъра на защитата, които отново би трябвало да станат със глоба на Народното събрание ".

Запрянов даде образец с Гърция , която е получила немски бойни машини за пехотата Marder, откакто е дарила на Украйна машини БМП - 1. " И какво им се наруши? Нищо! "

Сделката за замяна за немски Schützenpanzer Marder 1 против БМП-1 от Гърция за Украйна беше контрактувана още напролет на предходната година. Тогава България към момента не беше взела решение да даде военна помощ поради липса на болшинство в Народното събрание.

Според източници от кабинета " Петков " обаче диалози за Marder против български машини БМП за Украйна са почнали още тогава на политическо равнище и е трябвало да бъдат продължени от военните.

На 9 март 2023 година Димитър Стоянов сподели пред " Капитал ", че незабавно след решението за военна помощ за Украйна в края на 2022 година " изпратихме до наши съдружници искане за такива триъгълни покупко-продажби - единствено една страна откликна ". По думите му в последна сметка въпросната съюзна страна е почнала да изпраща съоръжение към Украйна непосредствено.

" Закъснели сме във времето ", споделя министърът, базирайки се точно на изчезнало решение на Народното събрание за военна помощ за Украйна по-рано.

обаче, преди Народното събрание да утвърди военната помощ за Украйна, Стоянов сподели пред публицисти в Народното събрание, че към този момент има диалози с партньорски страни, с които може да се извърши " тройна договорка ". Така излиза, че диалози е имало и без налично парламентарно решение.

Освен диалозите за Marder против български БМП, които са почнали през предходната пролет, е имало и други диалози за тройна договорка с Германия . Такива са водени с България и Кипър за немски колесни бронетранспортьори " Фукс " (Fuchs) в подмяна на БМП. Изказването на Димитър Стоянов отпреди няколко дни за пренасочването на целите, засяга точно немската оферта,.

Ген. Запрянов обаче се съмнява, че изобщо е имало диалози със съдружници, които да са водени по самодейност на България: " Разговорите би трябвало да се водят на политическо равнище. Ако няма сондажи на политическо равнище, няма по какъв начин да се случи. "
Изтичащ запас
Нападението на Русия над Украйна направи на практика невъзможна поддръжката на остарелите руски системи за противовъздушна и противоракетна защита (ПВО и ПРО), на които България към момента разчита. Ресурсът на системите С-300 изтича до 2-3 години, а на изтребителите МиГ-29 , които се употребяват за защита на българското въздушно пространство, още в края на тази година.

Въпреки това и Радев, и Стоянов приказват за опазване на МиГ-29 и ракетните Противовъздушна отбрана комплекси.

Лошото положение на Противовъздушна отбрана системите и невъзможността, те да бъдат поддържани са отразени в последните отчети за положението на защитата, а за изтичащия летателен запас на МиГ-29 сигнализира от дълго време и самият президент, който е някогашен водач на МиГ.

" Аз ви подсигурявам, че след 5 години, помнете ми думата, ще се предложи, че тези железа за нищо не стават и би трябвало да ги изхвърлим и да купим нови ", сподели пред Свободна Европа военачалник Запрянов за С-300.

По думите му тогава никой няма да попита за какво през 2022 година това оръжие не е било обещано в подмяна с " Пейтриът ", да вземем за пример - по образеца на Словакия.

Ген. Запрянов сподели още че, дейните електронни системи на Противовъздушна отбрана комплексите изгарят от стоенето в складовете: " Има документи за това, че някои от тях не могат да се поддържат. Упорството да не се усетиш да ги смениш просто е … ще го заплати страната. "
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР