България оглави неочаквана класация в Европа за имоти и кредити
България оглави непредвидена ранглиста в Европа за парцели и заеми.
Изненадващо и съвсем сензационно България оглави ранглиста, обвързвана с кредитирането на семействата в Европа. Оказва се, че страната ни е имала най-ниските лихви по ипотечни заеми на целия континент през 2023 година
Това демонстрира ново изследване на известната компания „ Делойт “.
България оглави непредвидена ранглиста в Европа за парцели и заеми (ГРАФИКА) 18.08.24 21:56 Българска социалистическа партия острието Александър Симов за Ален Делон: „ Парадоксално е, мама му стара… “ 18.08.24 21:30 Централно разузнавателно управление на САЩ пратило килърка на Фидел Кастро, само че той я вкарал в леглото си 18.08.24 21:07 Извънредно! Земетресение от 3,5 по Рихтер люшна Пловдив 18.08.24 20:45 Трафик на МОЩИ НА СВЕТЦИ потресе България (СНИМКИ) 18.08.24 20:32Едва 2.58 на 100 е била междинната рента за българските жители по заеми, отпускани през предходната година.
По същото време поляците са плащали над три пъти повече лихми – приблизително 8.08% по ипотеките си, румънците – 7.70%, унгарците – 7.40 на 100. В Сърбия и Чехия също могат единствено да мечтаят за нашите лихви – и при тях са регистрирани много високи равнища от 6.76% и 5.90%.
На евтини ипотеки, само че не и, колкото българските са се радвали предходната година в Белгия (средна рента 3.33%), Хърватия (3.26%) и Испания (3.45%).
Авторите на изследването не дават пояснение на българския феномен
Само означават, че пазарът на заеми във всяка страна зависи от „ букет “ от фактори – досегаемост на жилищата, равнище на задлъжнялост на семействата, финансова просветеност на популацията и т. н.
Всъщност ниските лихви по заемите у нас постоянно са тематика на разбори и мнения. Основната причина е, че приходите порастват, изключително в избрани браншове.
Масовият българин обаче към момента не влага свободните си средства в акции, дялове, във взаимни фондове, непринудено обезпечаване и впрочем, а избира да ги „ постави на несъмнено “ в банка.
Преливащи от пари, банките на собствен ред се пробват да ги раздвижат, като оферират евтини заеми. А защото обичаната инвестиция на елементарния българин е в жилище (апартамент, къща, вила) и лихвите по заемите са невиждано ниски, наблюдаваме другия нашенски феномен – хората взимат заеми, купуват парцели и цените на жилищния пазар не стопират да порастват – макар всички предизвестия за рисково „ прегряване “ и надуване на ценовия балон до пръсване.
В Европа и у нас
Прави усещане, че и през 2024 година „ жегата “ в цените на жилища, къщи, дворове, гаражи у нас продължава – в синхрон с растежа на спестяванията в банките и с все по този начин ниските лихви по заемите.
В същото време в други страни на Европа събитията на имотния пазар са напълно други – Германия да вземем за пример се бори с рецесия и падащи цени. В Португалия, Румъния, Дания, Австрия има съществено качване на лихвите по ипотечните заеми.
Източник: Сега
Още вести четете в: Бизнес, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News