България очаква европейско финансиране за изграждането на втори граничен жп

...
България очаква европейско финансиране за изграждането на втори граничен жп
Коментари Харесай

Гвоздейков очаква до 2030 г. да има втори граничен жп преход с Турция

България чака европейско финансиране за построяването на втори граничен жп преход с Турция. Направлението Ямбол – Елхово – Лесово към този момент е част от мрежата за националните военно-транспортни коридори, само че чака зелена светлина от Европейската комисия, с цел да бъде включен и в Трансевропейската транспортна мрежа (т.нар. TEN-T). 

Това стана ясно от изявлението на транспортния министър в оставка Георги Гвоздейков по време на петъчния парламентарен надзор. По думите му линията и жп преходът може да бъдат подготвени до 2030 година

Мога да уверя като данни и крайни периоди, че дружно с Унгария, Сърбия и Турция, е заложено ускорено създаване на втори граничен жп преход при Лесово и границата с Турция със период до 2030 година “, съобщи Гвоздейков.

Припомняме, че България и Турция се договориха за втория жп граничен преход в средата на 2023 година Основната цел бе да се разтовари жп трафикът през съществуващия железопътен преход Свиленград – Капъкуле. Тогава някогашният длъжностен министър Христо Алексиев подписа Меморандум за съгласие с посланика на Република Турция Н.Пр. Айлин Секизкьок. Бе контрактувана и нова жп връзка по направлението Ямбол – Елхово – Одрин.

Преди това, през март 2023 година Национална компания „ Железопътна инфраструктура “ разгласи процедура за прединвестиционно изследване за изгодите и разноските при построяването на подобен жп граничен преход, както и възобновяване на жп линията Ямбол – Елхово, само че и продължението ѝ към Лесово и турската граница. 

От отговора на Гвоздейков стана ясно, че по тази процедура през септември предходната година е подписан контракт с определен реализатор на стойност 525 хиляди лева Средствата са обезпечени от бюджета на НКЖИ, а срокът за правенето на разбора е 12 месеца.

Транспортният министър в оставка съобщи, че през декември по самодейност на НКЖИ, подкрепена от Министерствата на защитата и на превоза, са подхванати дейности за включване на направлението в TEN-T мрежата за обезпечаване на опция за следващо финансиране с европейски средства.

Очаква се допълнението да залегне в идния правилник за развиване на TEN-T мрежата. След като линията стане позволена за финансиране, НКЖИ ще предприеме дейности за кандидатстване. “

Припомняме, че предходната година областният шеф на Ямбол Георги Чалъков бе на мнение, че планът най-вероятно ще коства над 118 млн. лева Първоначалните проекти бяха жп линията да получи финансиране по Кохезионни фондове или по линия на Зелената договорка.

Гвоздейков добави, че секторът сред Ямбол, Елхово, Лесово и границата с Турция е станал част от мрежата на националните военно-транспортни коридори в средата на 2023 година По думите му на база на това Европейската комисия смята, че линията може да влезе в TEN-T мрежата и я дефинира като допринасяща за възстановяване на военната подвижност сред двете страни членки на НАТО.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР